Řecko – Ostrov Kréta

Toužíte po horké dovolené na krásné pláži u průzračného moře, či vás spíše láká historie, památky a procházky? Ať už jste zaměřeni jakkoliv, máme pro vás jeden tip: Kréta

Řecko: Základní informaceRecko3

Hlavní město: Athény
Rozloha: 131 940 km2
Počet obyvatel: 11 milionů obyvatel
Státní zřízení: republika
Jazyk: řečtina
Měna: euro (EUR)

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Aktualní počasí v Řecku

Počasí přes léto je velmi teplé, v hlavní sezóně dokonce dosahuje kolem 40 stupňů. Nejtepleji je v jižní části Řecka (Kréta, Kyklády).
Standardní teplota je kolem 30°C. Koncem jara a začátkem podzimu zde bývá také příjemně, kolem 25°C, i když to už tu většinou na koupání není.
Zbylé měsíce jsou poměrně hodně deštivé a je tu chladno. Nejvíce srážek spadne v severozápadní části Řecka. Takže pokud si dovolenou představujete ve znamení sluníčka, vody a pláží, není Řecko vhodným místem pro celoroční dovolenou.
V sezóně by se vám nemělo stát, že vám tu bude pršet a pokud ano, bude to max. 1 – 2 dny.

Kam na Krétu

Rozhodli jste se, že strávíte svou dovolenou na Krétě? Ta je však poměrně velká, a proto je nutné se ještě rozhodnout, kterou lokalitu přesně vyhledat. To záleží jen na vás a na tom, co čekáte od své letní dovolené.

Sever Kréty

Recko5

Jedete-li na Krétu s malými dětmi či s neplavci, zamiřte spíše na sever ostrova. Je zde pozvolný vstup do moře a dlouho zde vystačíte. Navíc je tu klidné moře. Na sever celkově směřuje více turistů. Chcete-li se na své dovolené potápět, vydejte se spíše na jih.

Jih Kréty

Jih Kréty je divočejší, nespoutaný a představuje ráj především pro romanticky zaměřené jedince. Najdete zde menší pláže, drsnou krajinu a ubytování tu často bývá dražší než na severu. Oblíbeným zdejším letoviskem je Plakias, není tak drahý a navíc tu budete mít klid a komfort, který k příjemně strávené dovolené patří. Odtud se můžete vydat k soutěsce Samarie, k archeologickému středisku Gortys či Festos. Zajímavá je i vesnička Lentas.

Východ Kréty

Láká-li vás na Krétě především archeologie, neváhejte a zamiřte na východ. Ubytujete-li se v Sithii, Ierapetře či v Agios Nikolos, určitě se nezapomeňte vydat k paláci Zakros či k lokalitě Gornia – obě místa jsou historicky velmi významné.

Západ Kréty

Pokud máte raději výlety v krásné a neporušené přírodě, je pro vás západní část ostrova nejvhodnější. I odtud se poměrně snadno dostanete k soutěsce Samaria či Imbros. Zajímavá je také ostrovní pevnost Gramvousa či rybník Kournas.

Okolí Heraklionu

Heraklion je hlavním městem Kréty, ve kterém žije více než 130 000 obyvatel. Prohlédněte si zdejší hlavní náměstí s lví kašnou či muzeum s bohatou sbírkou starožitností z tohoto ostrova. Okolí Heraklionu je vhodné pro ty turisty, kteří vyhledávají především lenošení na pláži. Vyberte si ze zdejší velké nabídky letovisek (Chersonissos, Stalis, Malia, Vathianos Kamobos, Sisi, Gournes…) a užívejte si sluníčka, opalování a moře. Pokud vás to přeci jen omrzí, udělejte si výlet do Heraklionu, do paláce Knossos či na planinu Lassithi.

Turistické cíle na Krétě

Pojďme si přiblížit některé zajímavé turistické cíle Kréty, které by bylo škoda minout.

Kréta: Samaria

Samaria představuje nejznámější soutěsku na ostrově Kréta. Nachází se na západě, konkrétně v kraji Chania. Zdejší hory se jmenují Levka Ori. Nejzajímavějším a nejznámějším místem soutěsky je Železná brána. Zde je kaňon nejužší. Vydáte-li se do soutěsky, musíte si koupit vstupenku. Stojí kolem 4 EUR. Túra začíná ve vesnici Xiloskalo. Pokud si netroufnete udělat si sem výlet sami, využijte nějakého zájezdu. Cestovní kanceláře jich pořádají hodně. Je to oblíbené místo, a proto se připravte, že tu budou davy lidí.

Kréta: Vai

Vai je snad neproslulejší pláží Kréty, která se nachází na východním pobřeží tohoto ostrova. A co je tak zajímavého na této pláži? Je zde velký palmový háj. Palmy zde rostou samovolně. Tato pláž je dlouhá cca 300 m. Pláž Vai se nachází v zátoce a budete-li už mít dost poflakování se na pláži, vydejte se k antickému městu Itanos, které je dva kilometry od Vai. Můžete se zde i potápět. Voda je tu průzračná a na dně najdete krásně barevné kamínky. Pláž Vai má své kouzlo, ale pokud preferujete především méně lidí a více klidu, vyhledejte raději jinou pláž.

Kréta: Rethymno

Toto město najdete na severní pobřeží Kréty mezi Chanií a Heraklionem Je to významný přístav a žije zde více než 32 000 obyvatel. Jde o jedno z nejkrásnějších měst ostrova. Nejvýraznější zdejší památkou je benátsko-turecká pevnost, která je vystrčená do moře. Kromě toho jsou zde další četné památky. Pro odpočinek u moře můžete zvolit některou ze zdejších pláží. Nejvýznamnější je pláž Preveli, u které se mísí sladká voda se slanou. Své kouzlo má i zdejší soutěska Kourtaliotis. Dalším vhodným výletem je cesta do údolí Amari, ve kterém si prohlédnete vesničky a kostely… A jaké letovisko zvolit v blízkosti tohoto města? Vyberte si. Mezi nejvýznamnější patří Sfakaki, Pigianos Kampos, Perivolia, Platanas, Moni Preveli…

Kréta: Chania

Recko6

Chania je nejdůležitějším městem západní části Kréty. Najdeme ji ve vzdálenosti cca 140 km od Heraklionu. Toto město má své letiště. Chania je skutečným skvostem mezi krétskými městy. Najdete zde mnoho benátských domů. Zajímavými památkami jsou např. kostel San Salvatore, náměstí Splantzia, Janičářská mešita…

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Kréta: Górtyn

Toto významné archeologické místo najdete cca 45 km od Heraklionu. Nachází se tu Praetorium, sídlo guvernéra. Prohlédněte si tu také první evropský zákoník vytesaný do kamene.

Kréta: Spinalónga

Spinalónga je ostrov významný především svou bohatou historií. Prohlédnout si tu můžete opuštěné leprosárium – dříve zde byli shromažďováni lidé s leprou bez možnosti odchodu z ostrova. Spinalónga byla původně poloostrovem, ale došlo k umělému oddělení ze strany Benátčanů. K tomu došlo již v 16. století.

Kréta: Mínojské paláce

Pokud rádi obdivujete historické památky, nenechte si ujít Mínojské paláce. Je jich tu pět:
• Knossos: Jde o největší archeologickou lokalitu na ostrově. Nachází se nedaleko hlavního města Heraklion a představuje komplex cca 1 000 místností. Stěny jsou zdobené reliéfy a výjevy lidí, zvířat i rostlin.
• Phaistos: V minulosti byl tento palác sídlem místního vládce a zároveň administrativním a hospodářským centrem města.
• Zakros, Tilisos, Malia: I tyto paláce mají svou velkou historickou hodnotu a můžete se pokochat jejich pozůstatky.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

,.