Norsko – Trondheim

Skandinávský Trondheim je populačně 3. největším městem Norska a po jeho založení v roce 997 vikingským králem Olafem I. Tryggvassonem si po dvě staletí udrželo statut hlavního města celé země. Dodnes je tradicí korunovat nového monarchu Norského království právě zde. Trondheim leží ve střední části Norska přímo na pobřeží 130 km dlouhého fjordu – Trondheimsfjorden. Městem protéká řeka Nidelva, která současně ústí do přilehlého fjordu a je vyhledávaným místem rybářů pro hojné úlovky lososů a pstruhů. Nyní, v 21. století, žije ve městě více než 160 000 obyvatel a téměř 20 000 studentů, navštěvující místní univerzitu (University of Trondheim).

Co si ve městě Trondheim nenechat ujít

V ulicích města se podařilo dochovat dřevěné domy, typické pro dobovou skandinávskou architekturu. K nejcennějším se řadí dřevěný rokokový palác Stiftsgården z 18. století, které dodnes slouží jako sídlo norské královské rodiny.

  •  Nidaronský dóm – největší gotický chrám nejen v Norsku, ale i v celé Skandinávii.
  •  Arcibiskupský palác – nejstarší gotická stavba v severní Evropě. V historii užíván také jako sídlo šlechticů, vojenská základna a dnes jako vojenské muzeum. V paláci se podařilo dochovat dobový rytířský sál z roku 1180, připravit expozici s vybavením selských vojsk z 16. století a se zbraněmi norských oddílů proti fašistům z období 2. světové války.
  • Na fjordském pobřeží dotváří městu skandinávskou atmosféru typický rybí trh, na kterém lze zakoupit syrové i vynikající uzené ryby.

 

Milovníci malířského umění by si neměli nechat ujít ani prohlídku Domu uměleckého spolku, který ve svých interiérech ukrývá díla známých norských i evropských malířů a Munchův pokoj s grafikami (Edvard Muncha – norský malíř a grafik, představitel moderního umění na přelomu 19. a 20. století).

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.