Norsko – Národní park Rondane

V jižní části Norska, necelých 300 km severně od Osla se na rozloze 963 km2 rozléhá nejstarší národní park norské monarchie – Rondane. Oblast horského pásma Rondane byla zařazena ke chráněnému území již v roce 1962. Nad národním parkem se tyčí 10 vrcholů s nadmořskou výškou nad 2 000 metrů. Za úplně nejvyšší horu celého pohoří je považován Rondeslottet (Hrad Ronde) s 2 178 m. n. m. Na vrchol hory Rondeslottet vede hned několik, různě turisticky náročných a perfektně značených, pěších stezek. Vytrvalcům, kteří překonají cestu přes sněhová pole a kamenité svahy, se naskytne úchvatný výhled na překrásné panenské území národního parku. Norské zákony jsou navíc tak benevolentní, že dovolují turistům, obdivující okolní vegetaci, stanovat kdekoli ve volné přírodě nebo v kempu.

Rostlinstvo a zvířectvo

Typicky horskou krajinu národního parku v místech nad 1 500 metrů nad mořem pokrývají vřesy a lišejníky. V nižších oblastech jsou typičtější břízové porosty. Oblast národního parku není v žádném případě ovlivňována lidskými zásahy. Dokonce ani popadané stromy nejsou z původního místa odklízeny, jelikož by se mohly stát útočištěm pro drobná zvířata nebo hnízdištěm pro ptáky. Rondane je zároveň jediné místo v Norsku, kde je možné ve volné přírodě spatřit Soba polárního, vedle kterého zde žijí rosomáci, lišky a losi.

Přírodní skvosty národního parku

Ke krásné podívané v oblasti Rondane lákají hluboké kamenné údolí s jezerem Rondvatnet, drobná ledovcová jezírka a morény – kamenité sesuvy, vzniklé během doby ledové. Fascinujícím přírodním úkazem jsou na jihozápadě národního parku tzv. zemní pyramidy Kvitskriuprestinne, které jsou pozůstatkem doby ledové. Zemní pyramidy s výškou, dosahující až 6 metrů, vnikly spojením a nahromaděním měkkých usazenin (písek, jíl) s valouny.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Štítky: ,

,.