Norsko – Národní park Jotunheimen

Panensky krásný národní park Jotunheimen zaujímá rozlohu 1 151 km2 a leží ve stejnojmenné horské oblasti v jižní části Norska. Za národní park byl tento skandinávský skvost – Jotunheimen vyhlášen roku 1980. Název Jotunheimen v překladu z norštiny znamená „Domov obrů“ a toto označení mu také právem náleží, jelikož v jeho okolí se tyčí více než 250 vrcholků nad 1 900 m. n. m.

K nejvyšším horským vrcholkům národního parku a současně Severní Evropy patří Galdhopiggen 2 369 m. n. m. a Glittertind 2 465 m. n. m. Na atraktivitě národního parku přidává zejména nedotčená okolní krajina s všudypřítomnými fjordy, ledovými jezery, sněhovými poli a vysokými vodopády. Významnými horskými jezery na území Jotunheimen jsou Gjende ve výšce 984 m. n. m. a Bessvatnet ve výšce 1 373 m. n. m. Turisticky nejnavštěvovanějším místem národního parku je vodopád Vettifoss, padající volným pádem z výšky 275 metrů. K vodopádu lze dojít pěšky po hodinové procházce z osady Hjelle, kolem několika dalších vodopádů.

Nejkrásnější přírodní scenérie a úchvatnou podívanou lze obdivovat z horského hřebene Bessegen, který se tyčí nad již zmiňovaným, ledovcovým jezerem Gjende. Oblast národního parku je domovem také pro bohatou faunu, mezi kterou se řadí lišky, kuny, sobi, losi, jeleni, rosomáci, rysi, draví ptáci a v horských řekách mrštní pstruzi. Turisticky je oblast národního parku ideální k horským a ledovcovým túrám, ke kterým lze využít perfektně značené cesty, raftingu, cyklistice i horolezectví.

Je však nutné mít na zřeteli, že se nacházíme ve státem uznávaném národním parku a je nutné dbát návštěvních pravidel. Unavení turisté si od sportovních zážitků mohou odpočinout v osadě Øvre Årdal (nedaleko vodopádu Vettifoss), kde lze navštívit malé muzeum a zhlédnout expozici, věnovanou životu na norském venkově.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.