Norsko – Národní park Jostedal

Okolí největší ledovcové plošiny na evropském kontinentu – Jostedalsbreen bylo vyhlášeno za národní park Norska v roce 1991. Národní park Jostedal charakterizuje typická skandinávská krajina a do modra zbarvené ledovcové výběžky. Národní park leží v jižní části Norska, západně od národního parku Jotunheimen.

Nejcennější oblastí národní parku je již zmiňovaná ledovcová plošina Jostedalsbreen, která zaujímá rozlohu cca 815 km2 a tvoří ji na 25 údolních výběžků s typickými ledovcovými splazy (s ledovcem spojený tzv. ledový jazyk, vyplňující přilehlé údolí). Vrcholky ledovce se tyčí do výšky cca 1 600 až 2 000 m. n. m. Pro okolí ledovce je typická drsná horská tundra, ve které lze obdivovat převážně skalnatý povrch, do modra zbarvené masy ledu, kvetoucí sukulenty, lišejníky, kapradiny a různé druhy keřů i dřevin. K nejznámějším ledovcovým výběžkům patří Nigardsbreen, Briksdalsbreen, Kjenndalsbreen nebo dobrodružnější Fabergstolsbreen. Cesty k ledovcovým výběžkům lemují jezera s nazelenalou barvou vodní hladiny, mohutné vodopády a průzračně čisté řeky s mrštnými pstruhy. Ke známějším částem ledovce vedou cesty s informačními tabulemi, které znázorňují, kam sahal okraj ledovce před desítkami a stovkami let a zároveň se snaží návštěvníky obeznámit o problematice stále se zmenšující ledové plošiny.

Nigardsbreen

Snadno přístupné a tudíž i nejnavštěvovanější ledovcové údolí národního parku Jostedal. Cesta k ledovcovému splazu vede nejprve po placené cestě a následně přes přilehlé ledovcové jezero lze využít služeb člunu s ekologickým pohonem.

Fabergstolsbreen

Dobrodruhům a těm, kterým nestačí poznávat krajinu „suchou nohou“, lze doporučit, přeplout na kajacích přilehlé jezero a dále jištěni horolezeckou výbavou vystoupat až na vrchol ledovcového výběžku Febergstolsbreen a vychutnávat si panoramata okolních ledovcových vrcholků.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.