Norsko – Náboženství, tradice a nakupování

Náboženství

Téměř 90 % obyvatel Norska jsou členové státní evangelicko-luteránské církve, je tomu převážně proto, že Norové se narozením automaticky stávají členy této církve. Po dovršení 15 roku se může každý rozhodnout z církve vystoupit, ale naprostá většina lidí tak neučiní. Norsko je jednou z posledních Evropských zemí, která si zachovává tradici státní církve, v jejímž čele formálně stojí král a její hodnostáři jsou oficiálními státními zaměstnanci. V Norsku jsou uznávány i jiné než státní církve. 4 % se hlásí k římskokatolické církvi, 5 % k ostatním církvím a 3 % obyvatel se považují za ateisty.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Tradice

Norsko je krásná skandinávská země, v níž podle legend vedle běžných obyvatel žijí ještě mystičtí Trollové – hloupé a škodolibé bytosti, které se snaží lidem provádět všemožné rošťárny. Říká se, že Trollové byli poprvé viděni v odlehlých částech země na severu a podle legend vypadají buď jako obři nebo jako trpaslíci se zakřiveným nosem, čtyřmi prsty a chlupatým ocasem.

Norové jsou velmi hrdí na svou zemi, tradice a legendy. K typickému symbolu patriotismu patří norská vlajka, která je vyvěšována nejen na státní svátky, ale v trojúhelníkové podobě ji lidé vyvěšují i v den rodinných narozenin nebo jiných výročí a významných dnů.

Významným norským svátkem v roce jsou Vánoce, při kterých se schází celé rodiny. Dárky dětem nosí vánoční skřítek Julenissen, kterému je před dům připravena svačina na posilnění v podobě rýžové kaše. Na Vánoce si Norové svou domácnost zdobí vánočním stromkem, na který nezapomenou pověsit typickou norskou vlaječku. Hlavním bodem Štědrého večera je rodinná večeře s tradičními norskými pokrmy – pečené vepřové nebo jehněčí žebírko s přílohou v podobě dušeného zelí, kedlubnové kaše, brusinek, sušených švestek nebo jablek. A stejně jako u nás se i norské hospodyňky předhánějí v pečení domácího vánočního cukroví. Každá domácnost by měla mít minimálně 7 různých druhů cukroví.

Nakupování

K tradičním suvenýrům, které si turisté z této malebné země přivážejí, patří hřejivé norské svetry s žakárovými vzory, vikingskou érou inspirované šperky značky Snorre a samozřejmě hračky aupomínkové předměty s vyobrazením norské vlajky. Velmi časným suvenýrem je i postavička Trolla.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.