Norsko – Lofoty

Rozloha: 1 227 km2
Počet obyvatel: 25 000
Kraj: Nordland
Hlavní město Lofotského souostroví: Svolvær

100 až 300 kilometrů za polárním kruhem se rozléhá krásné oceánské souostroví, patřící k severu Norska – Lofoty. Souostroví, ležící při březích Atlantického oceánu, nabízí spoustu úchvatných přírodních scenérií. Hlavním přírodním lákadlem jsou cenné fjordy, jejichž strmé stráně padají do klidné a tmavé hladiny přilehlých zálivů. Zasněžené vrcholky fjordů místy střídají bílým pískem poseté pláže. Díky poloze za polárním kruhem, jsou Lofoty ideálním místem k pozorování světelných úkazů na obloze, nazývající se Polární záře. Tato úchvatná podívaná je už po několik let lákadlem nejen pro zvídavé turisty, ale také pro malíře, fotografy a filmaře z celého světa.

Historie Lofot

Území Lofot bylo podle dochovaných artefaktů osídlováno již před 6 000 lety. První dřevěné osady zde začaly vznikat díky skandinávským mořeplavcům – Vikingům a jako vzpomínka na jejich působení vznikla v Borgu na původních základech kopie tehdejší vikinské hodovní síně. V roce 1860 byl zaznamenán největší příliv přistěhovalců a vznik současných sídel.

Lofoty dnes

Typickým lofotských obydlím je dřevěná rybářská chatka stojící na kůlech při mořském zálivu a natřená „norskou“ červenou barvou. Tyto chatky v posledních letech obývají převážně turisté, toužící poznat tradiční styl života starousedlíků. V minulosti i dnes je jako živobytí pro většinu obyvatel velmi důležitý rybolov. V okolí fjordů je značný výskyt velmi zdravých a chutných tresek, které také rybáři hojně loví a suší na bizardních dřevěných sušácích. Sušená treska je vyhlášenou pochoutkou v celé Skandinávii. Tresky nalezneme samozřejmě i na jídelních lístcích v místních restauracích, obchody se suvenýry je mají ve svém znaku a jsou zároveň i maskotem hudebního festivalu.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Štítky: , ,

,.