Norsko – Lillehammer

Lillehammer – dějiště 17. zimních olympijských her, konajících se v roce 1994 i v současné době patří k centru zimních sportů v Norsku. Lillehammer leží ve východní části Norska, 137 km severně od Osla, nedaleko jezera Mjøsa, v údolí řeky Lagen. Toto skandinávské město je domovem pro necelých 26 000 obyvatel. Klimatické podmínky v okolí horského střediska je typicky kontinentální s chladnější zimou a mírně teplým létem. V zimních měsících jsou zaručené vynikající sněhové podmínky. Každoročně Lillehammer navštíví zástup sportovců a turistů. Moderně vybavená zimní střediska lákají lyžaře a další outdoorové nadšence z celého světa. Dominantou města je areál se skokanskými můstky – Lysgårdsbakken, ve kterém se koná slavný závod Světového poháru ve skoku na lyžích. Milovníci historie si nenechají ujít procházku po ulici Storgata, lemující přilehlé pobřeží, a ve které se podařilo zachovat původní podobu z 2. poloviny 19. století – tradiční dřevěné domky.

Skanzen Maihaugen

Nejvýznamnější památkou a chloubou Lillehammeru je městský skanzen Maihaugen se 130 historickými budovami mapující život ve Skandinávii v průběhu 19. století. Součástí skanzenu je také muzeum s ukázkami lidových tradic a řemesel. Zakladatelem skanzenu byl Ludvig Wiese (1862 – 1950) – zubař a rodák z Lillehammeru, který kolem svého domu začal tvořit lidový skanzen. Po jeho smrti se této činnosti ujalo město.

Kulturní život                                                    

Lillehammer žije kromě sportovních aktivit také bohatým kulturním životem. Každý rok se ve městě konají oblíbené hudební festivaly jazzu a blues, festival norské literatury nebo festival dětských a animovaných filmů (Amandus festivalen), na který přijíždějí filmaři z celého světa.

Zimní olympijské hry

V roce 1994 zahájil v norském Lillehammeru XVII. zimní olympijské hry tehdejší monarcha Harald V. Raritou těchto olympijských her se stal důraz, který byl kladen na ochranu životního prostředí při budování olympijské vesnice. Po skončení olympiády a následné paralympiády byl téměř celý sportovní areál rozebrán a odvezen, aby se zamezilo zbytečnému chátrání, jak je praktikováno jinde ve světě. Dodnes se využívají již zmiňované skokanské můstky, bobová dráha a běžecké tratě. Na počest konání olympijských her bylo vybudováno Olympijské muzeum (Norgen Olympiske Museum), které návštěvníkům přibližuje historii olympijských her.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.