Norsko – Bergen

2. největší norské město – Bergen leží na jihozápadním pobřeží země na Bergenském poloostrově. Městské domy jsou z větší části vystavěné podél členitého mořského pobřeží a z části ve stráni přilehlé hory Fløyen. Těsné okolí města obklopují čisté lesy, kamenné ostrůvky a klidná mořská hladina. Ve vzdálenějším okolí stojí za zmínku nejužší fjord na světě – Nærøyfjord, národní park Hardangervidda nebo fjord Sognefjord. Ve městě žije cca 250 000 obyvatel a zaujímá plochu o rozloze 570 km2. Oblast města je známá především díky značné koncentraci dešťových srážek – uvádí se dokonce až 300 propršených dnů v roce. Město bylo založeno norským králem Olavem Kyrre v roce 1070 a až do 19. století si udrželo titul hlavního města Norského království. Dodnes v centru města sídlí řada významných institucí a známých firem.

Centrum města

Historické centrum města – Bryggen se pyšní typickou skandinávskou architekturou a leží podél přilehlého přístaviště. Bryggen tvoří komplex dřevěných hanzovních domů z počátku 18. století a úzkých uliček, které propůjčují Bryggenu dobovou atmosféru. Tento cenný komplex domů byl roku 1979 zapsán na seznam kulturních památek UNESCO. Součástí centra města je i středověká pevnost Bergenhus ze 13. století.

Tipy na výlety

Celé město jako na dlani lze pozorovat z výhlídky na hoře Fløyen, ke které lze vystoupat pěšky po strmějším svahu nebo pohodlněji lanovkou přímo z centra města. K poznání kultury města by si žádný návštěvník neměl nechat ujít procházku po tradičním rybím trhu, kde domorodí obchodníci nabízí široký sortiment čerstvých ryb a dalších chutných mořských plodů. Pro turisty je připravena také řada zajímavých expozic v tamních muzeích. Bryggens muzeum (hanzovní muzeum) se snaží návštěvníkům přiblížit původní podobu pobřeží Bryggens. K poutavým patří ještě Muzeum výtvarného umění nebo Muzeum rybolovu.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.