Nizozemí – náboženství, tradice a nakupování

Náboženství

Holandsko, jak se této zemi na pobřeží Severního moře také říká, je velmi liberálně nábožensky založené. Celá holandská společnost je oficiálně rozdělena do 5 navzájem se respektujících skupin: katolíci, protestanti, sociální demokraté, liberálové a humanisté. Více jak 40 % obyvatel se považuje za ateisty a toto číslo neustále stoupá, většinovou církví jsou římští katolíci, zbytek se dělí mezi protestanty, muslimy a ostatní menšinová náboženství. Dnes v Nizozemsku nejvíce roste podíl muslimské menšiny. V zemi je na 400 mešit a modliteben a muslimové se dokonce úspěšně angažují i ve vrcholné politice.

Tradice

Na rozdíl od ostatních států Evropy nejsou v zemi tulipánů nejvýznamnějším svátkem Vánoce, ale tzv. Koninginedag – Den Královny 30. 4. Svátek je spojený se dnem narozenin bývalé královny Juliány. K této příležitosti se lidé oblékají do oranžové barvy, která je symbolem Holandska a královské rodiny. V zemi se konají bujaré průvody, koncerty nebo karnevaly. Tento svátek charakterizují bleší trhy, při kterých se bez omezení prodávají nepotřebné věci z domácnosti. 2. nejvýznamnějším svátkem je Mikuláš (Sinterklaas), slavený 5. 12. Svatý Mikuláš přijíždí do Holandska na lodi ze Španělska a na jeho cestě ho doprovází Černý Petr. Mikuláš vnikne k dětem domů komínem a do připravených punčoch jim nadělí sladkosti, perníčky, lékořicové pendreky a těm, které zlobily pouze pytlík se solí. Dalším neoficiálním svátkem Holandska je Mistrovství světa ve fotbalu. Několik týdnů před začátkem lidé pověsí z oken oranžové fáborky, transparenty a vlajky. Během mistrovství velmi emočně fandí svému týmu „Oranžových“.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Nakupování

Turisté, kteří tuto květinovou velmoc navštíví, musí sobě a svým blízkým pořídit suvenýr na květinovém trhu v podobě čerstvých cibulek nebo sazeniček tulipánů a jiných druhů květin. Velmi originálním, ale zároveň značně nepraktickým upomínkovým předmětem jsou pravé dřeváky. Milovníci malovaného porcelánu jistě ocení bílý porcelán z Delftu s modrým zdobením. Z Holandska nelze odjet bez nákupu nebo alespoň ochutnávky ovčího, kozího nebo kravského sýra s různou dobou zrání a výborných medových sušenek Stroopwafels – oplatky spojené sirupem.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.