Maďarsko – Tokaj

Milovníci kvalitních bílých vín si pod pojmem Tokaj jistě představí vyhlášenou vinařskou provincii na severovýchodě Maďarska, ale stejnojmenné město skýtá ještě daleko více možností k poznání lidové maďarské kultury.

Město Tokaj
Tokaj leží na soutoku 2 řek – Tisza a Bodrog a je domovem pro cca 5 000 obyvatel. Přes město vede významná železniční trať Maďarska a na krásně zdobném tokajském nádraží si lze prohlédnout památník historické parní lokomotivy. Za centrum Tokaje je považováno hlavní náměstí Kossuth tér, jehož dominantou je římsko-katolický kostel. K historicky cenným budovám města patří ještě Stará židovská synagoga a Řecký pravoslavný kostel. Ideální čas k návštěvě Tokaje je bezesporu období vinobraní, kdy se ve městě konají, na kulturu bohaté, slavnosti. Vinobraní spojuje přehlídku vín s typickým maďarským folklórem. V ulicích měst lze potkat veselé průvody v krojích, obdivovat ukázky řemeslné výroby a lidových tradic.

Okolí města
Malebná krajina Tokaje leží na jižním úpatí Zemplínských vrchů a jedinou významnou vyvýšeninou v okolí je hora Tokaj (515 m. n. m). Vrchol hory je vyhledávaným cílem pěších turistů díky jedinečné podívané na město a rozlehlé vinice.

Tokajské víno
Celosvětově známá vinařská oblast Tokaj zahrnuje 5 900 hektarů úrodných vinic. Typické pro Tokaj je pěstování výhradně bílých odrůd vinné révy, které se zde daří díky dlouhotrvající síle slunečního záření a ideálnímu půdnímu podloží. K vyhlášeným značkám tokajských vín patří např. víceputnové tokajské, jedinečné samorodné, aromatický furmint a zlatý muškát.

Chuť vín je velice specifická a nezapomenutelná. Mezi slavné milovníky tokajských vín patřili ruský car Petr, papež Pius I., Beethoven, Goethe a Shubert. Nejslavnějším patronem tokajského vína byl sám francouzský král Ludvík XIV., který zdejší víno označil jako „krále vín a víno králů“.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.