Maďarsko – náboženství, nakupování a tradice

Náboženství

Maďarsko bylo stejně jako Československo od poloviny 19. století součástí monarchie Rakouska-Uherska s významným postavením římskokatolické církve, která si své dominantní postavení mezi obyvateli udržela dodnes, 68 % obyvatel se aktivně hlásí k římsko-katolické církvi. V době před 2. světovou válkou v zemi žilo téměř 500 000 židů, kteří ovšem ze 2/3 nepřežili nacistický holocaust. Dodnes v Maďarsku žije nejpočetnější židovská komunita ve východní a střední Evropě, čítající bezmála 100 000 židů. Hlavní město Budapešť je zároveň domovinou pro několik fungujících synagog, židovských škol a rabínský seminář. Téměř 25 % obyvatel čítá protestanská církev a zbylých 7 % tvoří ateisté a ostatní náboženství.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Tradice

Tradice, které se na tomto území uchovávají již po několik generací, jsou charakteristické svou lidovou tvořivostí, pestrými kroji a ostrou kuchyní. K proslulé tradici v Maďarsku patří průvod masek během svátku Masopustu, během kterého se lidé loučí se zimou a bujarým veselým vítají jaro. Účastníci Masopustního průvodu jsou oděni do kožešin a masek z vyřezávaného vrbového dřeva, klapají řehtačkami a zvoní na kravské zvonce. Necelých sto kilometrů od hlavního města se v obci Hollókő nachází skanzen lidových pohádek. Tato vesnička s tradičními domky a lidovou architekturou se snaží dodržovat místní lidové tradice a od roku 1987 je součástí Světového kulturního dědictví UNESCO.

Nakupování

Chcete-li si z návštěvy Maďarska přivézt nějaký suvenýr nebo dárek pro Vaše blízké, nejlepší volbou z oblasti gastronomie je Uherský salám, višně v čokoládě, husí játra a neopomenutelné víno z vyhlášené oblasti Tokaj, pro které je charakteristická jeho harmonická chuť s přívlastkem. V Evropě nejznámější jsou bílá vína z vulkanické oblasti Tokaj v okolí severního Balatonu. K dalším tradičním suvenýrům patří barevné nebo přírodně bílé krajky a výšivky z města Kalocsa, porcelán z manufaktur Herend a Zsolanay a ozdobné předměty z olovnatého křišťálu.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.