Litva – turistické cíle a základní slovníček

Litva se stává cílem turistů díky své nedotčené přírodě a zachovalým historickým památkám. Obyvatelé Litvy mají určitou slabost pro turisty z České republiky. Tyto 2 národy mají ve svých kulturách mnoho společného. Tradičním suvenýrem, který si turisté přivážejí z návštěvy Litvy, je jantar – z Baltského moře vyplavený drahokam, který vznikl proměnou původní středověké pryskyřice obrovských jehličnanů. Velmi vzácné jsou jantary se zkamenělinou hmyzu v jejich jádru.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Hlavní město Vilnius
Hlavní město Litvy je charakteristické velkým počtem kostelům. Mezi nejvýznamnější patří Katedrála Tří Křížů, kostel sv. Anny, který v historii uchvátil i samotného císaře Nnapoleona a kostel svatého Petra a Pavla, ve kterém se nachází na 2 tisíce soch znázorňující symboly z Bible. Ve městě lze také navštívit např. muzeum jantaru a muzeum KGB v sídle věznice bývalé státní policie minulého režimu.

Kaunas
Druhé největší město v zemi leží na soutoku řek Nemuny a Neris. V historii toto město platilo za symbol litevské nezávislosti. Kaunas se může pyšnit krásným historickým náměstím s barokně-klasicistní radnicí, která je nazývána také jako „Bílá Labuť“. U soutoku řek se tyčí Kaunský hrad, který ve své době sloužil jako nedobytná pevnost před německými rytíři.

Vodní hrad Trakai
Tento krásný a zachovalý hrad je oblíbeným cílem turistů Litvy. Hrad byl vystavěn ve 14. století otcem slavného litevského knížete Vytautase Velikého, který hrad obýval na počátku 15. století. Dnes hrad hostí bohatou expozici mapující historii Litvy a na jeho nádvoří se pravidelně konají koncerty a další kulturní akce.

Lidová sakrální architektura
Součástí litevských tradic je vyřezávání soch do velkého kusu dřeva. Litevci jsou národ převážně římskokatolického vyznání, proto mezi nejčastěji vyřezávané sochy patří Panna Marie a symbol ukřižování Ježíše Krista. Po celé zemi lze nalézt i další vyřezávané sochy představující ochránce litevského lidu a přírody.

Základní turistický slovník

  • Dobrý den! – Laba diena!
  • Nashledanou! – Sudie!
  • Jmenuji se… – Mano vardas…
  • Děkuji. – Ačiū, dėkui.
  • Ano / ne – Taip / ne
  • Kde je… – Kur yra…
  • Policie – Lentyna
  • Pohotovost – Pasirengimas

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.