Litva – Náboženství, tradice a nakupování

Náboženství
Téměř 80 % obyvatelstva se hlásí k římskokatolické církvi a země je zároveň považována za poslední evropský národ, který přijal křesťanství jako své primární náboženství. V historii obyvatelé na území Litvy uctívali rostliny, zvířata a okolní přírodu a mnohé z tohoto náboženství významně přežívá dodnes. V zemi žije také ruská menšina, která se hlásí k pravoslavné církvi, a téměř 15 % Litevců jsou ateisté. Ještě před 2. světovou válkou zemi hojně obývali židé. V době před válkou bylo hlavní město Vilnius nazýváno „severní Jeruzalém“, židé zde tvořili až 30 % obyvatelstva. Dnes jich v celé zemi žije pouze cca 4 000. Tragédie litevských dějin připomíná poutní místo nazývané Křížový vrch nebo také Hora křížů, které se nachází nedaleko města Šaulaj v severní části Litvy. Lidé během pohanských svátků nosí na vrchol pahorku ze dřeva vyřezávané kříže k uctění památek obětí různých povstání, bitev a válek.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Tradice

Vyřezávání soch ze dřeva
Řezbářství má v Litvě bohatou tradici, která je současně zapsána na kulturní bohatství UNESCO. Mezi nejčastěji vyřezávané artefakty patří božstvo (Ježíš Kristus, Panna Marie, Jan Nepomucký a různý druhy křížů) a symboly přírody (slunce, rostliny,…) aby ochraňovali lid před přírodními katastrofami, nemocemi a pohromami.

Vaření piva
Litevci jsou velcí milovníci piva, jehož konzumace je velice módní převážně ve městech. V Litvě se nachází velké množství pivovarů a vaří se zde cca 50 druhů piva světlé a tmavé barvy. Nejznámější značkou je chutí nasládlý Švyturys datovaný od roku 1784.

Včelařství
Na území Litvy je velmi rozšířené včelařství a produkty z medu (stáčený med, medovina) jsou oblíbeným suvenýrem, který si přivážejí turisté domů ze svého putování po Litvě.

Nakupování
Turisté si z této malebné pobaltské země nejčastěji odváží šperky zdobené jantarem, který má na březích Baltského moře bohatá naleziště. Mezi další suvenýry se řadí ze dřeva vyřezávané výrobky (hračky, masky, loutky,…), lněné výrobky (ubrusu, oblečení, panenky,…) a alkohol (medovina, pivo, vodka).

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.