Istanbul – památky

Istanbul – památky

Brána Orientu anebo také město mešit – tak se říká Istanbulu, který leží přesně na hranici Evropy a Asie, a proto je novodobý Istanbul tvořen pestrou směsí osmanského a byzantského umění. Památky tohoto monumentálního města, kterých je nepřeberné množství, jsou pod ochranou světové organizace UNESCO.

V 6. století byly dány základy velmi monumentální stavbě zvané Aya Sofia, původním názvem Hagia Sofia, která po dlouhá staletí byla typem kupolové baziliky a v 15. století přeměněna na mešitu přistavením 4 minaretů. Uvnitř chrámu jsou zachovány islámské motivy, mozaiky nebo také fresky z dob byzantských. Ve 20. století byla odsvěcena a až dodnes slouží jako muzeum.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

V centru města se nachází vůbec nejkrásnější stavba Istanbulu, a to Sultan Ahmet Camii, známější pod názvem Modrá mešita, která jako jediná má 6 minaretů. Pojmenování Modrá mešita dostala z důvodu vnitřní modré výzdoby stropu, zvenku je šedá. Slouží k rozjímání a modlitbám. Platí zde přísná pravidla. Muži by do mešity neměli vstoupit s pokrývkou hlavy a odhalenými koleny. Na to jsou zde Turci připraveni a zapůjčují plátno, aby se tak zamezilo vystavení obnaženého těla. Ženy mají za povinnost přikrýt své vlasy. Podlahy zde kryjí koberce a návštěvníci se musejí zouvat.

Zřejmě nejnavštěvovanější istanbulskou památkou je sultánský palác Topkapi. Byl vybudován ve 2. polovině 15. století sultánem Mehmetem II. Z paláce je překrásný výhled na tamní Marmarské moře a úžinu Bospor. Během staletí byl několikrát přestavěn na základě tehdejších potřeb. Současně je Topkapi přístupný veřejnosti a cizinci mají možnost si tu prohlédnout prostory, které jsou vybaveny zejména oblečením, šperky, zbraněmi nebo také dary tureckých sultánů. Pár místnosti mají podobu typických harémů, kde sultánovy ženy přebývaly společně s dětmi. Dá se říct, že je to muzeum, které poukazuje na přepychový život dřívějších sultánů.

Okolí, které je doslova poseto mešitami jako Hagia Sofia, Modrá mešita nebo kde nalezneme palác Topkapi a archeologické muzeum, je jako celek nazváno Sultanahmet.

Typickým panoramatem Istanbulu je kamenná Galatská věž, ze které je výhled na všechny památky tohoto velkoměsta. Po sestupu z ní se dá dojít k tamnímu zálivu Zlatý roh, přes který byl vybudován dvoupatrový Galatský most. Je proslulý hlavně tím, že rybáři chytají ryby přímo z něj a jejich úlovky jsou ihned zpracovány v blízkých restauracích. Na tomto mostě nejenže jezdí auta, ale v jeho spodním patře je pasáž restaurací.

Vůbec nejrušnější místo v Istanbulu je Taksimské náměstí. Je to centrum zábavy, nákupů a v noci je tu velice živo. Z náměstí vybíhá několik ulic a tou nejznámější a nejvýznamnější je Istiklal Cadessi, v níž projíždí historická tramvaj, najdeme tu luxusní obchody, hotely a také ambasády několika zemí.

Velikou turistickou atrakcí sahající až do 15. století se stalo velké tržiště, v turečtině pojmenované Grand Bazzar. Trhy jsou velice rozsáhlé a celkem vzdálené od centra. Vyplňují hlavně malé zapadlé uličky. Dají se tu koupit charakteristické turecké dárkové předměty, suvenýry, látky, šperky a mnoho jiného zboží. Velikou nevýhodou Grand Bazzaru je, že je tu předraženo. To je také důvod, proč zde Turci nenakupují. Dá se konstatovat, že toto tržiště je zcela nejdražší místo v Istanbulu.

Snad jediná památka, která leží v asijské části Istanbulu, je zdejší hlavní istanbulské nádraží Haydarpasa, kterému byly dány základy v roce 1909. V roce 2010 bylo poničeno požárem, ale nyní opět slouží jako hlavní dopravní tah do hlavního města Turecka Ankary.

Ortaköy je malá mešita se dvěma minarety. Její interiéry nejsou tak luxusně zdobeny jako Modrá mešita, a tak se s ní ani nemůže porovnávat. Leží na okraji úžiny Bospor, a proto je tak navštěvovaná a turisticky zajímavá.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Nedaleko Galatského mostu se rozprostírá Yemi Camii – Nová mešita, která je uvnitř nádherně vyzdobená. Dále od centra je Fatih Camii – Dobyvatelova mešita, kterou nechal postavit Mehmed II. Fatih – Dobyvatel, a která v současné době není původní, ale postavena v 18. století znova, jelikož byla zničena zemětřesením.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.