Istanbul – doprava

Rozhodli-li jste se letos navštívit Istanbul – největší město Turecka a zároveň bránu do Orientu, ležící rovnou na dvou kontinentech, neměli by jste rozhodně vynechat mnoho památek, které reprezentují toto město, stejně tak jako objekty prezentující moderní dobu a novodobou kulturu ve všech směrech. Aby jste toho stihli co nejvíce, je dobré vědět, jak se po městě, které má přes 11 milionů obyvatel pohybovat.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Hlavní dopravní prostředky, kterými je možné se přepravovat po Istanbulu jsou ve své podstatě stejné jako u nás. Mezi nejrozšířenější patří metro (nadzemní i podzemní), autobusová i tramvajová doprava a taxi služba, která bohužel v poslední době podlehla nárůstu ceny a kilometr cesty Vás tak vyjde až na 1,73 tureckých lir což je přibližně 20,2 Kč, navíc i zde je poměrně časté, že se taxikář pokusí cestu předražit .

Naproti tomu cestování městskou hromadnou dopravou (povětšinou 6:00 – 0:00h), pro jejíž složky je stejný cenový tarif, není cenově příliš odlišné od cen MHD v ČR, za žeton, který je nutný si koupit a následně ho vhodit do turniketu, aby jste mohli nastoupit do MHD zaplatíte od 1 do 5 tureckých lir, což je v přepočtu zhruba 20 – 100 Kč, navíc se pomocí ní můžete pohybovat po celém Istanbulu a dopravit se velmi blízko k objektům, které stojí za vidění. Její jediný velký problém spočívá v množství lidí, kteří se tímto způsobem přepravují – tramvaje, metra i autobusy bývají poměrně přeplněné a autobusy jsou navíc často nuceny stát v dopravní zácpě. Ovšem ani na tímto handicapem postižený způsob dopravy není těžké si během několika málo dní zvyknout.

Poslední z hlavních složek istanbulské dopravy jsou trajekty, které křižují obousměrně vody Bosporu a zastavují na několika přístavištích asijského i evropského břehu . Doba jejich provozu je nepatrně kratší, než ostatní MHD, začíná v 7:00 a poslední trajekt vyplouvá ve 22:00.

Ať už tedy budete cestovat kamkoliv po Istanbulu a jakýmkoliv vozidlem, přejeme Vám šťastnou cestu !

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.