Island – základní informace, obyvatelstvo

Tato malá severoevropská země ležící v severní části Atlantského oceánu, vstupuje do podvědomí lidí převážně díky své přírodní kráse a skřítkům na každém rohu a pod každým kamenem. Island má rozlohu zhruba 103 000 km2 (ČR má zhruba 78 000 Km2), na níž žije necelých 330 000 obyvatel (což je přibližně počet obyvatel Brna). Není se tak čemu divit, že je nejméně osídleným státem Evropy. V hlavním městě země – Rejkjavíku – a jeho přilehlých oblastech žijí celé dvě třetiny obyvatel Islandu. Rejkjavík je také nejseverněji položeným hlavním městem světa. Pro zemi je typické vysídlené vnitrozemí a relativně osídlené pobřežní oblasti, jež jsou lemovány jedinou hlavní silnicí – Route 1.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Obyvatelé Islandu mluví islandštinou, což je jazyk mající základ v severské germánské norštině. Dodnes jsou na přilehlých ostrovech Islandu dialekty příbuzné se staronorštinou, ze kterých jazyk původně pochází. Islandské obyvatelstvo je etnicky velmi pestré. Odhaduje se, že téměř jedna třetina obyvatel ostrova se narodila na území jiného státu. Mezi nejpočetnější národní menšinu patří Poláci, kteří také tvoří většinu pracovní síly v některých oblastech země. Mimo Island žije nejvíce Islanďanů, či potomků Islanďanů v Kanadě (cca 90 000) a Severní Americe (45 000).

Ostrov Island je druhým největším ostrovem Evropy, samozřejmě hned po Velké Británii. K území Islandu patří dalších zhuba třicet přilehlých ostrovů. Jedná se o stále vulkanicky a geologicky činnou oblast, což potvrzují například erupce sopky Grímsvoten v roce 2011, jež přinesla mnohé potíže v oblasti ekonomiky země i sféře letecké dopravy Evropy. Celkově Islandské přírodní podmínky nepatří zrovna k nejpohostinnějším. Téměř 15% rozlohy je zaledněné územá a na zhruba 67% se rozprostírá drsná a nehostinná tundra. Ovšem díky Golfskému proudu, jenž zemi výrazně otepluje, je na Islandu, i přes jeho výrazně severní polohu, mírné klimatické pásmo. Země je tak velkým lákadlem pro desetitisíce turistů ročně, a to nejen pro svého bohatého mytologického ducha, ale také pro svou surovou krajinu, jež je pro zemi typická.

Island je nezávislou republikou o roku 1944, parlamentní demokratickou republikou a je zemí s nejstarší demokratickou tradicí na světě. Kořeny tamního demokratického politického zřízení sahají až do 10. století. Země je proslulá rovnocenností genderových rolí ve veřejném sektoru i vysokou mírou občanské účasti v politickém dění. Země má 8 regionů a 23 krajů. Dlouhou řadu let patřila k ekonomicky nejrozvinutějším zemím. Těžila především z energetické produkce a rybolovu, ovšem ekonomická krize z roku 2008 ji nenechala bez šrámů. V zemi propukly sociální a politické nepokoje, emigrovalo nejvíce lidí od roku 1887 a vše vyústilo médii zatajovanou revolucí roku 2009, jež přinesla více stability do bankovního systému země i její politické sféry. Dnes země prosperuje také díky biotechnologiím a softwaru. Island je členem OECD, EFTA, EHP, NATO, OSN a také žadatelem o členství v EU.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Štítky: ,

,.