Island – turistické cíle, slovníček

Pro zájemce o turistické povyražení v této překrásné zemi, by neměly nastat větší problémy. Země je součásí Schengenského prostoru, občanům států EU, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska by měl postačit občanský průkaz či cestovní pas. To vše bez potřeby vízového povolení. Zhruba 40 km od Rejkjavíku, v jižní části země je centrální mezinárodní letiště Keflavík. Preferujete-li lodní dopravu, můžete se do země doplavit z Dánského přístavu Hirtshals. Hlavní silnice Route 1 vede po obvodu celého ostrova a je spojuje všechny větší osídlené oblasti země. Ve vnitrozemí se ovšem připravte na poněkud punkové podmínky. Silnice jsou zde často neudržované a v zanedbaném stavu.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Mezi turisty nejnavštěvovanější místo Islandu patří dozajisté Rejkjavík, dílem právě proto, že je to jedno z mála (ne-li jediné) větší město země. Rejkjavík, hlavní město Islandu, má zhruba 120 000 obyvatel. Je kulturním, finančním a politickým centrem ostrova. Je to právě Rejkjavík, jež byl prvním osídleným místem na ostrově, a to roku 870. Urbanizace samotného rejkjavíku nastala v 18. století s modernizačními změnami společnosti celé tehdejší Evropy. Země, která byla od 15. století v područí Dánů, začla významně obchodovat právě koncem 18. století, vynášel jí především rybolov, těžební průmysl či zemědělská produkce. Centrem obchodu byl právě Rejkjavík.

Budete-li v Rejkjavíku, připravte se na relativně vysokou cenu alkoholu v podnicích všeho druhu. Typické a běžné tak zde je trochu si popít ještě před návštěvou některého z barů. V samotném hlavním městě je více než sto barů, takže s výběrem jistě nebude nouze. Většinu z nich najdete v části města zvané Laugavegur a v jejím okolí. Běžná zavírací doba se pohybuje kolem 1 hodiny ranní ve všední dny a 4. 30 ve dny víkendové.

V říjnu můžete zavítat na hudební festival Iceland Airwaves, každý rok se zde také koná Reykjavík Gay Pride Festival. Velice známá je, v této zemi s nejstarší parlamentní tradicí na světě, Parlamentní budova Alþingishúsið. Z museí stojí za návštěvu přístavní museum Vikin Maritime Museum, Reykjavík Open Air Museum Árbæjarsafn, či Reykjavík Art Museum (největší museum vizuálního umění v zemi). Koncertní sál Harpa Reykjavík. Z dalších kulturních památek jmenuji např. kulturní centrum Culture House, Hofoi – budovu, kde se na Islandském summitu setkal Gorbačov s prezidentem Raeganem roku 1986 či největší kostel v zemi – Hallgrímskirkja.

Mezi krásy Islandu ovšem nepatří pouze Reykjavík se svojí kouzelnou městskou kulturou, ale také přírodní krásy země. Island je proslulý svými geotermálními prameny (nejslavnější lázně jsou kousek od Reykjavíku – Blue Lagoon), naleznete zde i pláž vyhřívanou právě těmito prameny – Naúthólsvík. Nezapomenutelné jsou i sopečné krátery Rauðhólar, jezero Tjörnin, vodopády Gullfoss, gejzíry v Národním parku Thingvellir (UNESCO), ledovcovou krajinu u Skaftefell či Solheimajokull, či oblast fjordů Isafjordur. A samozřejmě, navštívíte-li severní oblast ostrova v příhodnou dobu, naskytne se Vám nenahraditelný pohled na polární záři.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.