Island – Reykjavík

Reykjavík je nejsevernější město na světě, ležící na jihozápadním pobřeží ostrovního státu Island. Své jméno Reykjavík, v islandštině „kouřící zátoka“, získal od svých vikingských osadníků, kteří během připlouvání k ostrovu obdivovali páru, vycházející z teplých vřídel na pobřeží ostrova. Ve městě žije nadpoloviční většina obyvatel celého ostrova – cca 120 000 obyvatel, kteří se živí převážně průmyslem navazující na rybolov (konzervárny), textilním průmyslem, strojírenstvím a výrobou umělých hnojiv.

Reykjavík je významným obchodním centrem ostrova, přes který se realizuje na 70 % všech obchodů Islandu. Město v posledních letech zažívá obrovský rozmach a stavební boom. Díky své poloze na severu Evropy má také jedinečné klimatické podmínky. V zimě, kdy den trvá pouhé 4 hodiny, lze často na obloze pozorovat tolik oblíbenou polární záři, naopak v létě je den dlouhý až 21 hodin a noc velice světlá.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Historie
Prvními osadníky města byli v roce 874 zdatní mořeplavci Vikingové v čele s Ingólfurem Arnarssonem. Kolem roku 1000 bylo v zemi přijato a šířeno křesťanství, na které později navázala výstavba katedrál a kostelů. V 18. století se město stalo významným obchodním a námořním uzlem, díky silnému rozvoji hospodářství a průmyslu, který trvá dodnes.

Památky a turistická centra města
Hlavní dominantou města je 74,5 metru vysoká katedrála Hallgrímskirkja, jejíž stavba trvala 38 let a byla dokončena až roku 1986. Ve městě stojí za návštěvu celá řada muzeí – přístavní vikingské muzeum (Vikin Maritime Museum) či muzeum vizuálního umění (Reykjavík Art Museum). Architektonicky cenná a velmi nápaditá je budova městské radnice, která stojí na betonových kůlech na břehu jezera Tjörnin v samotném centru města. Za zmínku stojí také pomník norského Vikinga Leifa Erikssona, který je považován za objevitele Severní Ameriky.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.