Franice – Provence

Jihovýchodní oblast Provence je jedním z nejrozmanitějších krajů Francie. Zasahuje od jižních Alp až po pobřeží Středozemního moře. Mimo hory a moře nabízí svým návštěvníkům také hluboké rokle, kaňony a rozsáhlá levandulová pole. Vrcholky kopců jsou posety malebnými vesničkami, Sluneční paprsky prosvěcují krajinu většinu roku – kraj zkrátka vybízí k návštěvě.

Hlavním městem této oblasti je Aix-en-Provence. Toto univerzitní město se nachází necelých 30 km od Marseille a bylo osídleno již 2 000 let př.n.l. V 5. století zde bylo založeno biskupství, později arcibiskupství.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Zdejší univerzita se pyšní tradicí starou 600 let. Po celá staletí stálo město mimo Francouzské království. Teprve král Ludvík XIV. si zdejší lid podrobil. Město vzkvétalo až do poloviny 17. století, kdy se do popředí bohužel dostalo Marseille. Přesto se město dodnes pyšní zbytky středověkých hradeb, katedrálou Saint-Sauveur, jejíž stavba probíhala od 11. do 13. století (díky tomu na budově můžeme pozorovat prvky slohu románského, gotického i barokního z dob pozdějších dostaveb), nedaleko katedrály stojí Les Thermes Sextius, lázně postavené podle vzoru starověkých Římanů.

Slavný Cours Mirabeau, dnes přezdívaný díky své dlouhé aleji krásných platanů jako „zelený tunel“, byl vystavěn v roce 1650 a dodnes patří mezi jednu z nejrušnějších částí města plnou pouličních umělců, luxusních měšťanských domů a elegantních butiků. Město proslulo také díky osobnostem s ním spjatým – díky Paulu Cézannovi (přední francouzský malíř 19. století, po němž je pojmenována městská stezka posetá umělcovými oblíbenými kavárnami a zakončena jeho ateliérem), spisovateli Emilu Zolovi a otcem op artu a tedy i moderního umění vůbec, Victoru Vaserlovi.

Pokud Vás snad neuspokojí krásy tohoto města, navštivte nedaleké Marseille, druhé největší město Francie. Téměř dvoumilionové město je nejvýznamnějším přístavem země a střediskem všech národů žijících u Středozemního moře. Vedle typických radostí velkoměsta a krás, které nabízí blízkost moře, poskytuje svým návštěvníkům také možnost prohlídky středověkého hradu z počátku 16. století na blízkém ostrově If. Hrad původně sloužil jako věznice a je dodnes přístupný veřejnosti.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.