Francie – Versailles

Město Versailles se od centra Paříže nachází asi 17 kilometrů. Versailles je významné hlavně díky soudnictví a administrativě, což jsou dvě odvětví centralizována právě sem. Žije tu necelých 90 tisíc obyvatel a můžeme konstatovat, že Versailles je jedno z nejmalebnějších měst Francie. Je známé svou slavnou historií a nádhernými stavbami.

Co se týče zámku, je Versailles považován za jeden z celosvětově nejkrásnějších zámků. Byl vystaven ve stejnojmenném městečku asi 25 kilometrů od hlavního města, a dříve se mohl pyšnit titulem královské sídlo. Jeho součástí jsou též úžasné zahrady, které neuniknou žádnému oku díky jejich velkoleposti.

Do Versailles je možné se dostat několika způsoby. Tím nejjednodušším jsou rychlovlaky z Paříže, další alternativou je autobus anebo auto přes místní dálnici.

V 17. století se tehdejší panovník Ludvík XIII. zasloužil o koupi pozemků, na kterých v té době bylo jen venkovské sídlo, lesy a močály. Teprve s nástupem jeho syna Ludvíka XIV. na trůn zde byl postaven onen monumentální krásný zámek, jehož budování trvalo dlouhých 50 let.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Od roku 1682 mělo Versailles funkci politického centra Francie. V období Velké francouzské revoluce se pak většina obsahu paláce rozprodala, vzácné obrazy byly transportovány do muzea Louvru a zámek jako takový byl opuštěný. Až v průběhu první poloviny 19. století nechal Ludvík Filip Orleánský přestavět Versailles na muzeum dějin Francie. Celková rekonstrukce se konala až od konce 1. světové války.

Zámek Versailles byl architektonicky navržen do tvaru písmene U. Přímo v jeho středu je okouzlující králova ložnice, ze které okna vedou na nádvoří, které je celé z mramoru. Dominantou severního křídla jsou velké apartmány, kam se dostanete po hlavním schodišti, jenž se v tomto křídle nachází. Apartmány sloužily k reprezentačním událostem, a proto jsou tak velkolepě vyzdobeny jak mramorem, tak i pozlaceným bronzem a vzácnými obrazy a plastikami. Největší místností Versailles je Zrcadlový sál, který měl za účel oslavovat absolutistickou moc krále Ludvíka XIV. Sál celkem obsahuje 17 zrcadel, lustry z křišťálu, nábytek a svícny z drahých kovů a mnoho dalšího.

Versailleské zahrady taktéž plnit charakter reprezentačních prostor. Celková jejich plocha je velká více než 100 hektarů. Jsou členité řadou teras, mají fontány, nesčetné množství soch a také umělé jezero, květinové záhony a lesíky.

Zámek je otevřen téměř denně kromě významných dnů a pondělí, jako je tomu i u nás. Můžete zhlédnout Velké komnaty, Galerii zrcadel nebo i Galerii bitev.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.