Francie – nakupování

Francie, jakožto člen Evropské unie, přijala v lednu roku 2002 za svou oficiální měnu euro.

Tyto euromince mají společný design, který symbolizuje 12 hvězd představující Evropskou unii. Dále písmena RF – Francouzská republika, doslova République Française a samozřejmě rok vyražení mince. 1, 2 a 5ti centové mince nesou portrét Marianne, alegorické bojovnice, ztělesňující svobodu Francouzské republiky v ženské podobě. Mince 10, 20 a 50 centů na sobě nesou opět ženu, rozsévačku, která je převzata z bývalého franku. Na mincích 1 a 2 eura je vyobrazen strom, který symbolizuje život a růst, jež jeobepnut šestiúhelníkem s mottem „Liberté, Égalité, Fraternité“ (francouzsky Svoboda, rovnost, bratrství).

Informace o aktuálním kurzu nalezneme na internet, v tisku atd. Výměnu korun českých za euro, lze v dnešní době provést i na internetu. Slouží k tomu takzvané walutomaty. Pokud chceme provést směnu v hotovosti, vyplatí se polské směnárny. Samozřejmě můžeme vybírat a platit z bankomatů, již přímo na místě, a to s pomocí většiny mezinárodních platebních karet, například: Visa, Master Card, Diner´s, Eurocard atd.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Francie zrovna nepatří mezi nejlevnější země, avšak ceny základních potravin se o mnoho neliší od těch našich. A to s daleko větší kvalitou, šířkou i délkou sortimentu.

Základní potraviny jako sýry, ryby, ovoce a zeleninu je možné výhodně nakoupit na místních tržištích nebo ve velkých obchodech. Pro srovnání uvedu pár cen.: mléko 1 l – 23 Kč (0,75 eura), bochník chleba – od 9 Kč (od 0,3 eura), pohled – 12 Kč (0,4 eura).

Pokud Francií cestujeme automobilem, nebo jiným dopravním prostředkem měli bychom si dát pozor na to, že naprostá většina dálnic je placená, a to formou mýtného. Tyto placené úseky jsou před nájezdy značeny nápisem peage. Ceny se liší dle lokality a typem dopravního prostředku. A jak je to se spropitným?

V restauracích, kavárnách, hotelích, u průvodců i taxikářů se nechává asi o 10 až 15% více z ceny. Některé restaurace si však spropitné započítají rovnou. Poznáme to na jídelním lístku, kde je napsáno „Service comprice“. Tam, kde je samozřejmostí spropitné doplatit je na bločku napsáno „Service de 10 % non comprice“ nebo pouze zkratka „S.N.C.“ Drobné se nechávají prostě na stole z částky, kterou vrátí vrchní. V hotelích není spropitné povinností, při odjezdu, ale můžeme nechat pro pokojskou ležet menší částku na nočním stolku. Za odnesení kufrů se platí přibližně 1 euro.

Peníze můžeme utratit i daleko příjemnější způsobem a to nakupováním. Francie je to pravé místo na módu, doplňky, parfémy a další luxusní zboží nejrůznějšího druhu. A během víkendových bleších trhů například v Porte de Clignancourt velkou část naší peněženky ušetříme. Dále se můžeme těšit na obchody se značkami Dior, Chanel, Givenchy a další. Kvalitní kurt, boty a další kožené vybavení nám zajistí firma Herm´s.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.