Francie – Champagne – Ardenne

Champagne – Ardenne je jeden z regionů Francie, který proslul především díky svým vinicím. Nachází se přibližně 100 km východně od Paříže, z čehož náležitě těží. Zároveň leží u hranic s Belgií – i proto je turisty velmi vyhledávanou oblastí. Jedinečná krajina je protkaná sítí malých vesniček s románskými kostelíky a středověkých měst s chrámy a hrady. Kolem pohoří Ardeny je terén kopcovitý, naopak v okolí řek se rozkládají rozlehlé roviny. Proto je kraj ideálním místem pro všechny milovníky pěší turistiky a cykloturistiky. Hlavním městem oblasti je Châlons-en-Champagne.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Město ležící na řece Marně vzniklo ještě před naším letopočtem, ve 4. století zde bylo založeno první biskupství a o století později se zde utkali Římané s Huny. Ve středověku se tamnímu obyvatelstvu díky obchodu s vlnou, která byla dovážena až do Anglie, dařilo. Dominantou města je klášterní chrám Notre-Dame-en-Vaux, na kterém jsou patrné prvky románského i gotického stylu. Pochází z poloviny 12. století a o sedm století později byl zařazen mezi památky UNESCO. V okolí se nachází ještě několik dalších sakrálních staveb. Za zmínku stojí kostel Saint-Alpin nebo katedrála Saint-Étenne. Navštívit několik místních obchůdků můžete na náměstí Place de la République a odpočinout si můžete v některé z mnoha kouzelných zahrad.

Centrem severní části této oblasti je již od středověku město Remeš. Město je významné ne jen pro svou krásu. Oblast byla osídlena již v době bronzové. Od 5. století jsou zde korunováni francouzští králové. Do 19. století probíhal tento obřad výlučně v gotické katedrále Notre-Dame de Reims s bohatou sbírkou soch ze století třináctého. Tuto stavbu řadíme k nejvýznamnějším gotickým stavbám v celé Evropě. Později fungovalo město také jako sídlo arcibiskupa a krátkou dobu dokonce papeže. Význam města neklesl ani ve 20. století – právě zde byla podepsána kapitulace Německa a později uzavřeno příměří mezi Německem a Francií. Obdivovat zde můžeme i 13 m vysoký vítězný oblouk la Porte de Mars ze 3. století.

Na jihu doporučuji navštívit město Troyes. V tamní katedrále se nachází jedna z nejkrásnějších a především největších mozaikových oken v Evropě. Pokud toužíte po pohybu, Ardeny jsou k tomu jako stvořené. Ve svém srdci svírají jezero Lac du Der, největší vodní nádrž v Evropě. Jeho okolí je oceňováno především ornitology, neboť právě tady se údajně dá najít až 270 druhů evropského ptactva. A pokud vás turistika neláká, usedněte v některé z místních kavárniček a pod slunečními paprsky si vychutnejte sklenku vynikajícího šumivého vína. Nebudete litovat.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.