Finsko – základní informace

Finsko, oficiálně Finská republika je severská země na území severovýchodní Evropy. Na jihozápadě je omývána Baltským mořem, na jihovýchodě Finským zálivem a západní stranu brázdí Botnický záliv. Se svou rozlohou 338 145 km² je 63. na světě. Hlavní městem jsou Helsinky, založené v roce 1550, pokud se do Finska chystáte, měnou je Euro. Finsko dále sousedí se čtyřmi státy, suchozemské hranice má na severu s Norskem, na severozápadě se Švédskem a na východě s Ruskem. Na moři sousedí s Estonskem. Za zmínku také stojí souostroví Alandy, rozprostřené na ploše téměř 13 300km² a ležící na jihozápadě od pobřeží Finska. Patří sice pod finskou suverenitu, má však rozsáhlou autonomii.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Slyšeli jste někdy pojem “ Země tisíce jezer a ostrovů“?  Téměř deset procent plochy pokrývají ve Finsku jezera. Jen pro představu, přesně 187 888 jezer je větších než 500 m² a téměř 179 584 ostrovů, z nichž jen 80 897 leží v moři. Jen pro zajímavost, ve Finsku leží čtvrté největší jezero na území kontinentální Evropy – jezero Saimaa. Hora Haltitunturi se svou výškou 1 328 metrů nad mořem je zároveň nejvyšším bodem Finska, krajina je jinak převážně rovinatá. Nejlepší doba pro návštěvu této země je v letních měsících, kdy řeky a jezera brázdí spousta výletních lidí a probíhá zde mnoho festivalů.

Ve Finsku nalezneme dvě skupinky obyvatel, větší, cca 90% mluví finštinou, zbytek švédštinou. Tyto dva jazyky jsou zároveň úřední. Dohromady tvoří počet obyvatel zhruba 5 350 000, čímž je tato země 108. nejlidnatější na světě (ČR je co do počtu obyv. 78.) Většina obyvatel žije na jihu země. V hlavním městě Helsinkách žije něco málo před půl milionu obyvatel. Pokud jde o náboženství, převažuje zde Křesťanství. Finští obyvatelé jsou jako národ velmi mírumilovní, upřímní a zábavní. Především od lidí na venkově můžete čekat velkou pohostinnost, díky které se sem spousta lidí ráda vrací!

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.