Finsko – Helsinky

Tato finská metropole získala označení největší a nejlidnatější město Finska. Helsinky byly založeny v 16. století jako přístavní město u Baltského moře. Dnes Helsinky nejsou pouze významným lodním přístavem, ale jsou také politické, kulturní a průmyslové centrum celého Finska. Město zaujímá rozlohu 715 km2 a náleží k němu 315 různých ostrovů a ostrůvků. V Helsinkách žije 601 035 obyvatel, kteří jsou ve více jak 80 % zaměstnáni ve službách.

Historie

V 16. století patřilo Finsko pod nadvládu Švédského království a král Gustav I. Vasa nechal založit roku 1550 město Helsinky (několik kilometrů severovýchodně od dnešních Helsinek), ale vybraná oblast byla obklopena bažinami a nebylo zde možné vytvořit přístav. Poloha města se proto přesunula do dnešní oblasti Finského zálivu. V 18. století získal nad Finskem nadvládu jeho východní soused Rusko a z té doby také pochází většina pravoslavných památek v Helsinkách. Roku 1917 se podařilo Finsku získat samostatnost, ale následující rok vypukla občanská válka, na kterou navázala 2. světová válka. Během války rudá armáda krutě decimovala Helsinky, ale po válce se obyvatelům podařilo rozvoj města znovu nastartovat a vytvořit z Helsinek krásné moderní město.

Památky a turistická centra města

Ráz Helsinek ovlivnili umělecké slohy: empír, neorenezance, neoklasicismus, funkcionalismus a moderní umění. Historicky cenným místem Helsinek je Senátní náměstí, kterému dominuje na vyvýšeném místě evangelická katedrála s impozantními žulovými schody. Zajímavostí helsinské architektury je skalní chrám Temppeliaukkio kirkko – moderní kostel tesaný ve skále s excelentní akustikou. Helsinský styl života a obchodování na návštěvníky dýchne během návštěvy rybářského trhu na pobřeží. Raritou města je ZOO na ostrově Korkeasaari, které je zásobováno a navštěvováno za pomoci trajektu. 

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.