Dublin – Muzea

Dublin je významným kulturním centrem celého Irska a narazíte zde na mnohá větší či menší muzea zaměřená na široké spektrum témat. Tamní muzea vás provedou od historie země i jeho metropole přes světoznámé irské rodáky až po Irsko jako zemi mytického Leprikóna.

Teprve v roce 2001 bylo otevřeno muzeum The Little Museum of Dublin. Jedná se o malé muzeum nacházející se ve dvoupatrovém georgiánském domě v centru města u Stephen´s Green parku. Výstava vás provede historií města Dublin od roku 1900 do roku 2000, budete mít možnost poznat výraznou proměnu města i irské společnosti i přiučit se něčemu o irské historii a jejích významných milnících – od násilného zrození irského národa či období 2. světové války až po zrození irské hvězdy – U2. V prostorách muzea můžete navštívit příjemnou kavárnu Hatch&Sons.

Vstupné: 6 Eur/dospělí, slevy: senioři, studenti, rodiny s dětmi

Každou středu od 13:00 – 17: 00 hodin je vstup zdarma

V centru města nedaleko parku Merrion Square se nachází Muzeum přírodního dědictví National Museum of Natural History. V tomto muzeu budete seznámeni se zvířecími druhy vyskytujícími se v Irsku, především savci, ptactvem a vodními živočichy. V horním patře budovy je výstava ponechána v původní podobě tak, jak byla uspořádána v 19. století – jedná se především o taxonomické řazení různých živočichů dle evolučního řetězce. Novinkou, kterou si pro návštěvníky muzeum připravilo, je příjemná čítárna v přízemí. Vstup do muzea je bezbariérový.

Poblíž parku Merrion Square se nachází také Národní Muzeum Irska National Museum of Ireland – Archeology and History. Toto největší dublinské muzeum bylo otevřeno již v roce 1880 a je tedy nestarším muzeem ve městě. Expozice jsou tematický rozděleny na archeologickou expozici, expozici dekorativního umění a historie, tradičního života a biologickou a geologickou expozici. Mezi nejvýznamnější exempláře, které můžete v muzeu spatřit patří zlaté předměty vyráběné v období Keltů – např. loďka z Broighteru a tzv. Irské zlato (Ór) či exempláře ze starého Egypta.

Do celé archeologické části muzea je vstupné zdarma.

Otevírací doba: pondělí zavřeno, úterý – sobota od 10:00 do 17:00, neděle od 14:00 do 17:00.

National Wax Museum Plus, čili Národní Muzeum voskových figurín naleznete poblíž známé Trinity College. Zdejší rozsáhlá expozice vám zábavnou formou přiblíží irské historické dědictví v podobě nejvýznamnějších irských rodáků a dalších významných osob.

Otevírací doba: pondělí – neděle od 10:00 do 19:00.

Vstupné: 12 Eur/dospělí, 8 Eur/dítě, 10 Eur/teenager, student, 35 Eur/rodinné vstupné

Muzeum spisovatele Jamese Joyce James Joyce Cultural Centre se nachází severně od centra města. Expozice návštěvníkům přibližuje život a dílo světově proslulého irského romanopisce a básníka Jamese Joyce. V exhibici jsou využívány i moderní technologie a vystavené materiální exempláře (dobové fotografie, dopisy atp.) jsou tak doplněny o dokumentární filmy či interaktivní instalace.

Otevírací doba: pondělí – sobota od 10:00 do 17:00, neděle od 12:00 do 17: 00.

Vstupné: 5 Eur/ dospělí, 4 Eura/studenti a senioři

Pro milovníky irské literatury i pro zájemce, kteří si chtějí rozšířit obzory, je zde Dublin Writer´s Museum – Muzeum dublinských spisovatelů. Muzeum se nachází poblíž Muzea Jamese Joyce v severní části města. Rozsáhlá expozice nám přibližuje životy a díla nejznámějších irských spisovatelů, jako byli Jonathan Swift, Bernard Shaw, James Joyce, Samuel Beckett a mnozí další spisovatelé posledních tří staletí. Součástí výstavy je také část speciálně zaměřená na dětskou literaturu. V prvním patře budovy se nachází kavárna, restaurace či např. knihkupectví.

Otevírací doba: pondělí – sobota od 10:00 do 17:00, neděle od 11:00 do 17:00

Vstupné: 7 Eur/dospělí, 6 Eur/studenti a senioři, 4.40 Eur/ děti, 20 Eur/ rodinné

V severní části města se nachází také The National Leprechaun Museum – Muzeum Leprikóna. Jedná se o první a jediné dublinské muzeum zaměřené na irskou mytologii. Expozice nám přibližuje bájné příběhy vyprávěné v zemi po staletí a magický svět plný příběhů o mytickém stvoření Leprikónovi.

Otevírací doba: pondělí – neděle od 10:00 – 18:30

Vstupné: 12 Eur/dospělí, 10 Eur/studenti a děti do 12 let, 8 Eur/děti 3-11 let, 3 Eura/ děti do 3 let, 34 Eur/rodinné vstupné

Dalšími zajímavým muzeem ve městě je Bewleys Museum, které je zaměřené na historii kávového, čajového a čokoládového průmyslu v Irsku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.