Dublin – Katedrála Sv. Patrika

Katedrála Sv. Patrika (Saint Patrisk´s Cathedral), největší kostel v celém Irsku, leží v samém srdci jeho metropole. Navštívíte-li Dublin, určitě tuto skvostnou památku – která je od 16. století symbolem anglikánského vyznání obyvatel města – nezapomeňte navštívit. Katedrála byla založena již v roce 1191 a zasvěcena Sv. Patrikovi, patronovi irského národa, který do země přinesl křesťanství. Byla postavena v místech, kde vyvěrá pramen, jímž Sv. Patrik v 5. století křtil konvertity. Nejprve zde Normané vybudovali menší kostel, ten byl později přestaven v jednu z nejdominantnějších staveb města.

Stavba je vybudována v gotickém stylu a její hlavní věž směřuje k nebesům až do výšky téměř 70 metrů. S katedrálou Sv. Patrika jsou spojována i taková jména, jako Oliver Cromwell či Jonathan Swift, každý ovšem svým způsobem. Mezitím co Oliver Cromwell nechal při svém tažení do Irska katedrálu přeměnit v koňské stáje – jako důkaz nerespektování anglikánské církve – Jonathan Swift byl této katedrále oddán celým svým srdcem. Právě v Katedrále sv. Patrika byl přes 30 let děkanem (1713 – 1745) a právě za dobu svého působení napsal řadu svých nejslavnějších kázání a traktátů. Slavný irský spisovatel, básník a kněz zde je spolu se svojí životní láskou Esther i pochován. Nad jeho hrobem je latinský epitaf, který napsal sám Swift.

V interiéru katedrály na sebe můžete nechat působit neopakovatelnou atmosféru této majestátné stavby. K vidění zde jsou různé historicky velice cenné exponáty – náhrobky vznešených rodů (například rod Boyleů), bysty důležitých osob či pamětní desky. V katedrále je také místnost vyhrazená Jonathanu Swiftovi. Naleznete zde různé předměty s ním spojené, jako například jeho bystu, výběr z jeho děl či dokonce posmrtnou masku. V prostorách lodi katedrály se nachází také překrásná socha Sv. Patrika či dvě kamenné desky Keltů ze 7. a 10. století.

Nezapomeňte si také prohlédnout katedrální varhany, které jsou jedny z nejstarších v celém Irsku a pocházejí až z konce 17. století. S Katedrálou Sv. Patrika – resp. s jejími nádhernými dřevěnými vstupními dveřmi – je spojena také pověst. Ta hovoří o sporu dvou lordů – Ormonda a Kildara – který se natolik zesílil, až musel Ormond utéci do katedrály hledat útočiště. Ormond se zde schovával několik let. Jednoho dne se nad ním jeho sok Kildare slitoval a chtěl s ním ujednat mír. Jelikož jej ale do katedrály nevpustili, nechal do vstupních dřevěných dveří vyvrtat otvor, jímž prostrčil paži, aby si s Ormondem potřásl rukou na důkaz míru. Po celé Anglii se dnes užívá přísloví „dát svoji paži všanc“ („chance one´s arm“), které má své kořeny právě u události, která se odehrála v prostorách Katedrály Sv. Patrika.

Ke katedrále přiléhá také proslulá katedrální knihovna (Marsh´s Library), která je první veřejnou knihovnou založenou v Irsku – v roce 1701 ji založil arcibiskup Marsh. Dnes čítá na 25 tisíc (!) svazků z doby ještě před 18. století. Vedle katedrály se nachází nádherný park, v němž můžete nalézt příjemnou atmosféru vhodnou k odpočinku v jinak velice živé metropoli Irska.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.