Dublin – Dublinský hrad

Zřejmě největším turistickým lákadlem irské metropole je Dublinský hrad (Dublin Castle). Tato impozantní stavba stojící v samém srdci města je symbolem majestátnosti irských panovníků, ovšem stejně tak i nadvlády britské moci. Dublinský hrad, postavený počátkem 13. století, totiž býval celých 800 let sídlem britských panovníků, a to až do roku 1922, kdy se Irsko dočkalo nezávislosti.

Hrad byl postaven ve 13. století, nicméně jeho historie sahá až do období nadvlády slavných Vikingů, kteří o 300 let dříve – právě na místě dnešního Dublinského hradu – postavili svá nepřemožitelná opevnění. Hrad, tak jak jej známe dnes, je z velké části dílem rozsáhlých přestav, jež byly provedeny v georgiánském stylu 18. století. Chladný a strohý středověký hrad tak byl prosvětlen elegantními křivkami a svěžím interiérem. Během těchto přestav byli přistavěny velkolepé sály, krypta či nepřehlédnutelné hradní věže. Z původního středověkého hradu se tak dnes dochovala pouze malá část – především Prašná věž (Powder Tower), jež je nepřehlédnutelnou dominantou rozsáhlého hradního komplexu.

Hrad plnil ve své dlouhé historii řadu důležitých funkcí. Sloužil jako pevnost či soudní dvůr a jeho temné podzemní prostory byly také využívány jako vězeňské kobky. Dnes jsou hradní reprezentativní sály využívány jako konferenční centrum pro významná státní a mezinárodní setkání. K těmto účelům bývají využívány především prostory některých nejvýznamnějších sálů – State Dining Room, což je také nejstarší místnost v hradě a State Drawing Room. Tyto místnosti jsou také běžně přístupné návštěvníkům Dublinského hradu, návštěvy zde bývají omezeny pouze ojediněle.

Dublinský hrad se ovšem může pochlubit i dalšími skvosty. Návštěvníci by neměli opomenout především Královskou kapli (Royal Chapel), jež je dnes významným kulturním centrem či 30 metrů dlouhý Sál sv. Patrika (Saint Partic´s Hall), který jistě zaujme svým skvostně vymalovaným a vykládaným stropem a vystavěnými prapory dnes již neexistujícího slavného řádu Rytířů sv. Patrika. Velkým zážitkem je také Trůní sál (Throne Room) z počátku 18. století, který je zdoben ryzím zlatem.

Součástí hradního komplexu je také světoznámá Knihovna Chastera Beattyho (Chester Beatty´s Library), jejíž zakladatel byl zámožný uhlobaron a mecenáš umění, který svou rozsáhlou celoživotní sbírku umění daroval Galerii Orientálního umění (Revenue Museum). Sbírka čítá na 22 tisíc především starověkých i středověkých artefaktů – nejčastěji se jedná o rukopisy, malé obrázky, grafiky, knihy či kresby odkazující na duchovní památky téměř celého světa. Galerie nabízí hned sedm tematický rozdělených výstav a můžete se zde setkat s opravdovými skvosty světové kulturní historie – například exponáty Západní a křesťanské tradice (rukopisy Starého a nového Zákona, středověké ilustrované Bible či výtisk Obce boží od Sv. Augustýna). V další části jsou vystaveny exponáty islámské tradice či Východního náboženství, arabské, turecké, perské, indické či japonské tradice.

Dublinský hrad je situovaný v samém centru města, nedaleko známé Trinity College (univerzitní koleje, která je součástí světoznámé Cambridgeské univerzity) a mnohých dalších památek města Dublin. V areálu Dublinského hradu je restaurace i kavárna i menší obchůdky se suvenýry. Lze se sem dostat autobusy 77a, 56a či 49 či jakýmkoli dalším autobusem stavícím na zastávce Dame Street či Lord Edward Street.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.