Dublin – Divadla

Dublinská divadelní scéna je velice pestrá. Návštěvníci města mají možnost v prostorách dublinských divadel – kterých je ve městě na dvě desítky – navštívit divadelní inscenace světových klasiků, alternativní scénu i například každoroční pantomimický festival.

Abbey Theatre, které je známé také jako Irské Národní divadlo (National Theatre of Ireland), je jedním ze zážitků, který si při návštěvě irské metropole nesmíte nechat ujít. V centru Dublinu divadlo stojí od roku 1904, a to i přesto, že jej o necelé půlstoletí nato zachvátil požár. Abbey Theatre je prvním státem dotovaným divadlem v anglicky mluvících zemích. Divadlo má vysoké renomé i na mezinárodní úrovni.

Olympia Theatre je jedno z nejznámějších divadel v Dublinu, které stojí za to navštívit. Olympia Theatre je také jedno z nejstarších v Dublinu, bylo založeno v 2. pol. 19. století. Divadlo se nachází v samém srdci metropole, nedaleko Dublinského hradu. Jeho prostory se využívají nejen k divadelním, ale také ke koncertním představením – hráli zde například i R. E. M.

The National Concert Hall je koncertní sál, v němž si mohou návštěvníci poslechnou z velké části hlavně koncerty mistrů klasické hudby. Budova koncertního sálu se nachází v centru města poblíž parku St. Stephen´s Green. Nejčastěji zde zaznívá renomovaný domácí dublinský symfonický orchestr – RTÉ National Symphony Orchestra. Divadlo má, na rozdíl od mnohých dalších divadel v Dublinu, poměrně malou kapacitu míst.

The Helix je další z koncertních sálů, které můžete v Dublinu navštívit. Jedná se o moderní prostory vybudované v roce 2002 jako hlavní aula Dublinské Univerzity. Kromě univerzitních ceremonií se ovšem jedná také o prostor pro živé performance či divadelní a koncertní představení. Kapacita sálu je necelých 2 tisíce míst.

Gaiety Theatre, které se také nachází poblíž parku St. Stephen´s Green, je centrem především operní hudby, ale hrají se zde také dramatická představení. V minulosti zde vystoupil světově uznávaný operní pěvec Luciano Pavarotti. Každoročně se zde v období Vánoc koná festival pantomimy.

Bord Gáis Energy Theatre je moderním a nejmladším divadlem Dublinu, bylo otevřeno teprve v roce 2010 poblíž Velkého kanálu (Grand Canal) 5 minut chůze z centra města. Repertoár divadla se zaměřuje na baletní, operní, muzikálová a koncertní představení. Jeho kapacita je přes 2 tisíce míst a je tak největším divadlem irské metropole.

V Dublinu jsou nicméně mnohá další, spíše menší divadla a kulturní centra, v nichž můžete shlédnou divadelní představení na vysoké úrovni či představení spíše ze soudku alternativní scény. Patří mezi ně např. Vicar Street, Project Art Centre, The New Theatre či Peacock Theatre.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.