Dublin – Den Sv. Patrika

Každý rok, vždy 17. března, slaví nejen Irové po celém světě, Den sv. Patrika (St. Patric´s Day). Svátek se slaví v mnoha zemích po celém světě, nejvíce zřejmě v USA, Kanadě a Austrálii, kde žije mnoho lidí irského původu. Státním svátkem je tento den ovšem pouze v Irsku. V poslední době se svátek čím dál častěji slaví také v mnohých evropských státech, kde jsou oslavy spjaty s koncerty a bohatým kulturním programem. Svátek se každoročně slaví např. i ve Švýcarsku, Rusku, Malajsii, Japonsku či Argentině.

Symboly tohoto dne a oslav s ním spojených jsou především trojlístky a zelená barva – symbol Irska. Lidé si tak v tento den malují na obličeje trojlístky, nosí zelené oblečení, barví si vlasy či tělo nazeleno či pijí zelené nápoje všeho druhu – nutno dodat, že především alkoholické – pití zeleného piva v tento den je proslavené po celém světě a můžete se s ním setkat také u nás. Irové ovšem nezapomínají ani na pokrmy, které mají v tento den – jak jinak – zelenou barvu. Ve městech bývají časté i zeleně osvětlené budovy.

V jednotlivých městech a vesnicích Irska mají oslavy svátku své specifické podoby. Konkrétně v Dublinu si ovšem oslavy určitě nesmíte nechat ujít. Koná se zde velký průvod v tematických kostýmech a oslavy nejen v ulicích města jsou velice živé a bujaré. Festival, který se zde na počest irského patrona koná se dokonce nejednou protáhl i na pět dní plných zábavy. Běžně je navštíví na 1 milion lidí, takže zde opravdu nemůžete chybět ani vy! Hezkým zpestřením může být pro návštěvníky také to, že se na těchto oslavách hovoří z velké části irsky.

Přes bujaré oslavy i v jiných zemích, než Irsku, mnoho lidí neví, jaká je tradice svátku a její historické či mystické kořeny. Svátek se koná na počest patrona Irska – Sv.Patrika – irského misionáře, mnicha a biskupa. O jeho životě se mnoho neví, žil v 5. století, jeho postava je ovšem pro irský národ významná především proto, že do země přinesl křesťanství. Sv. Patrik byl patronem kovářů, sedláků či havířů a byl to právě on, kdo vysvětloval učení o svaté Trojici na trojlístku – od těch dob je s ním právě tento symbol spojován.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.