Cornwall

S piráty na konec světa

Když jsem před několika lety měla možnost navštívit Velkou Británii, volila jsem klasický poznávací zájezd s návštěvou historického centra Londýna a jeho okolí. Vloni jsem dostala nabídku si zájezd zopakovat. Kývla jsem, ale ačkoli jsem se pro hlavní město Britského království nadchla, věděla jsem, že tentokrát chci vidět víc. Toužila jsem po něčem netradičně tradičním. Chtěla jsem vidět britskou krajinu, místo, odkud vyplouvali piráti a kde se proháněl pes Baskervillský. Mé požadavky dokonale splňoval Cornwall.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Nejzápadnější hrabství Britských ostrovů považují historici za pravlast Britů. Právě sem připluli první osadníci, Iberové, kolem roku 3 000 př.n.l. Kmen Iberů zde zanechal megalitické stavby, o jejichž významu se historici stále přou. Útvary vytvořené z různě postavených a na sebe kladených kamenů nedosahují sice takových rozměrů jako proslulé Stonehenge, ale přesto vyzařují určitou magickou silou a snad právě díky méně komerčnímu přístupu zanechají v návštěvnících mnohem intenzivnější dojem.

Kromě megalitů zde Iberové zanechali také svůj jazyk – kornštinu. Kornština je zcela odlišná od dnešní podoby angličtiny a hovoří jí jen velmi málo Cornwallanů (uvádí se, že kolem 2% obyvatelstva poloostrova), ale v několika posledních letech zaznamenala comeback – nově vznikají školy, kde děti musí ovládat oba jazyky, můžete si zde koupit cornské noviny a několik rozhlasových stanic vysílá výhradně v kornštině.

Jednotlivá cornwallská města a vesnice od sebe dělí mnohdy několik desítek kilometrů úzkých silnic a rozlehlých pastvin, po kterých se prohání stovky ovcí a stáda poníků. Když konečně dorazíte do některého přímořského městečka, zarazí vás přívětivost tamního obyvatelstva, neboť s pověstnou britskou odměřeností a chladem se tu skutečně nesetkáte.

Ideálním obdobím na návštěvu této oblasti je měsíc červen – v tuhle dobu se totiž ve většině měst koná mnoho tradičních slavností, ke kterým patří ,,pirátská´´ hudba připomínající irské a skotské kořeny, a také  trhy, kde můžete zakoupit rybí speciality, stovky druhů anglických zavařenin, lákavě vonícího koření a ze sladkých pochoutek tu nejtypičtější – fudge (karamelovo-smetanové kostky, které bývají nejčastěji dochuceny ořechy¸ čokoládou či ovocem). Pokud ale toužíte ochutnat to nejtypičtější, co může Cornwall nabídnout, šáhněte určitě po místní pochoutce zvané Cornish Pasties. Jedná se o taštičky z těsta podobného listovému, které jsou plněné nejrůznější zeleninou, masem a populární jsou i sladké ovocné náplně. Cornish pasty původně vznikl jako svačina pro cornwallské horníky, kteří přicházeli do styku i s jedovatými látkami. Jejich ženy jim proto zapékali do těstíčka skopové maso s bramborem, tuřínem, mrkví a dýní. Muži pak jedli jen náplně, kterých se nedotkli rukama.

Pokud budete mít chuť odpočinout si, nemějte výčitky a navštivte některou z malých cornwallských hospůdek (tzv. Inn), kde si můžete vychutnat smaženou rybu a sladké černé nebo zázvorové pivo. Většina hospod stojí na svém místě již několik staletí a ty nové se tradiční podobě snaží co nejvíce přizpůsobit, takže i tady můžete nasávat atmosféru dob dávno minulých.

Pojďme teď společně procestovat místa, která v návštěvnících zpravidla zanechávají nejlepší dojmy:

Land´s End

Nejzápadnější výběžek Britských ostrovů bývá označován jako ,,Konec světa‘‘ a nachází se asi 13 km západně od městečka Penzance. Jde o místo, odkud vyplouvali angličtí piráti (včetně sira Francise Drakea) na své cesty za zlatem. Pokud vám to počasí dovolí, můžete se kochat výhledem na širé moře a když budete mít štěstí, zahlédnete i několik kilometrů vzdálené majáky. Atmosféru trochu narušuje poblíž nedávno zbudovaný zábavní park, nicméně i tak se jedná o příjemnou lokalitu.

Penzance

Jedno z nejjižněji položených a nejvýznamnějších přístavních měst Cornwallu návštěvníky upoutá zejména svou působivou historií, neboť právě v této oblasti drancovala španělská Armada anglická města nejvíce. Město bylo navíc po staletí snadnou kořistí pro pirátské posádky, čemuž zasvětilo mohutné oslavy, které se zde konají koncem června.

St Michael’s Mount

Jedná se o obdobu francouzské pevnosti Mont-Saint-Michel. Jde o komplex budov vystavěných na žulové skále uprostřed moře. Značná část pochází již ze 12. století, ale některé dostavby nařídil sám král Jindřich VIII. Zvláštností tohoto  zajímavého místa je jeho nepřístupnost během přílivu, zatímco při odlivu se lze na ostrov dostat po úzké cestičce suchou nohou.

Tintagel

Malá přímořská vesnička Tintagel nabízí návštěvníkům ukázku jedinečné britské architektury. Kromě obvyklých krámků se suvenýry a knihami s cornwallskou tématikou se zde nachází nejstarší poštovní dům v Británii, který je dosud plně funkční. Dominantou vesničky je bezesporu zřícenina románského hradu. Výstup k pevnosti je sice náročnější, ale výhled stojí za námahu. Milovníci mýtů a kouzel jistě uvítají fakt, že hrad bývá často spojován s příběhy  o králi Artušovi, který se právě zde měl narodit jako nemanželské dítě královny Igraine a krále Uthera. Nicméně Artuš jako historická postava žil pravděpodobně již v 5. století a hrad Tintagel zde vznikl nejdříve o šest století později. Historické nepřesnosti tomuto místu ale nijak neubírají na magické atmosféře.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Minack Theather

Divadlo Minack je pravděpodobně nejoriginálnější britskou divadelní scénou. Jde o divadlo pod širým nebem, zbudované na žulové skále čnějící nad mořem v Porthcurnoském zálivu,  jež  vypadá, jako by bylo přirozenou součástí krajiny a stálo tady odnepaměti, přestože pochází ze 30.let minulého století. V repertoáru zdejšího souboru jsou především klasická antická dramata a díla Williama Shakespeara.

To vše a mnohem víc vám může Cornwall nabídnout, tak neváhejte a vyrazte na netradiční místo s jedinečnou historií.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

,.