Chorvatsko – základní informace

Chorvatsko je rozloženo mezi Alpami na severozápadní straně a Panonskou nížinou na východě. V centrální části republiky je Dinárské pohoří, jež se pyšní nejvyšší horou země Dinara. Jižní útesy jsou omývány Jaderským mořem. Turisté sem cestují zejména kvůli členitému pobřeží, jež se dlouze line po Jadranu a navíc se může pochlubit asi 1200 ostrovy. Díky různorodému pobřeží jsou zde převládající pláže oblázkové a skalnaté. Největší ostrov se nazývá Krk, který se nachází v Kvarnerském zálivu, největší poloostrove je Istrijský, jenž má své umístění na severozápadě země.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Chorvatská republika je stát moderní a demokratický. Státní vlajka je tvořena třemi vodorovnými pruhy barvy červené, bílé a modré, v jejímž středu je chorvatský znak.V Chorvatsku žije téměř 5 miliónů obyvatel, kde Chorvaté tvoří asi 78 % národnostního složení. Většina populace žije ve městech, ostatní osidlují malebné vesničky. Co se týče náboženství, je tu hlavně římsko-katolické vyznání, a to zhruba v 80 %, menšinová náboženství mají v Chorvatsku také své místo – především islám a pravoslaví.

Metropolí chorvatské republiky je Záhřeb, který má také titul největší chorvatské město. V Záhřebu žije něco okolo miliónu obyvatel a je centrem kultury, ekonomiky a samozřejmě i politiky. Nesmíme opomenout ani jeho nezastupitelnou funkci ohledně důležitého dopravního uzlu mezi Jadranem a středem Evropy.

Úředním jazykem je chorvatština, patřící do skupiny jihoslovanských jazyků. Tento jazyk má mnoho nářečí. Chorvatština není oficiálním jazykem jen zde, v Chorvatsku, nýbrž také v Bosně a Hercegovině a Burgenlandu v Rakousku.

Stejně tak jako u nás v ČR slaví Chorvaté Nový rok, Velikonoce, Svátek práce, Památku zesnulých a vánoční svátky. Další svátky a dny volna jsou odlišné. Dále tedy slaví Boží tělo, Den Chorvatského sněmu, Den boje proti fašismu, Den státnosti Republiky Chorvatsko, Den vítězství a díkůvzdání vlasti, Nanebevzetí Panny Marie a Den nezávislosti.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.