Chorvatsko – Zadar

Hlavním městem severní Dalmácie je Zadar, třetí největší chorvatské město, co se rozlohy týče. Leží na poloostrově, jenž je dlouhý 4 kilometry a jeho šířka přesahuje 500 metrů, a dělí přístav od Zadarského průlivu.

Zadar se rozděluje na Staré město ležící na severozápadní části poloostrova, a na Nové město, kam patří čtvrti Voštarinica a Brodarica, jež se rozprostírají na severovýchodě pobřeží, nesoucí jméno Borik. Město Zadar má velký význam, a to proto, že je důležitým přístavem a zároveň má nezastupitelnou roli také v průmyslovém odvětví. Je obydleno necelými 70 tisíci obyvatel.

Zajímavá místa, která Zadar nabízí, jsou především městské hradby a brány. Po hradbách můžete podniknout příjemnou procházku a zároveň se obohatit o zdejší historii města. Pokud tůru začnete hradbami na východě Zadaru nedaleko pěší lávky, která je ze zbytků římských hradeb a opevnění z dob středověku, naproti ní můžete zhlédnout celkem čtyři městské brány. Velká část dalších hradeb byla postavena poněkud později, za dob Benátek. Dvě z bran směřují směrem severozápadním, je to brána sv.Rocha a přístavní brána, postavené v druhé polovině 16. století. Budete-li se držet podél přístavní hráze, dojdete na druhou stranu na náměstí Pěti studní.

Náměstí Pěti Studní je umístěno za kostelem sv. Šimona, kde dříve, v roce 1573, stál hradní příkop a měl cisternu s pěti prameny.

Jednou z nejvýznamnějších dalmatských památek je bezesporu Kostel sv. Donáta. Je to kostel kruhový a svou podobu získal v 9. století. Další zajímavostí je na Zadaru velice vzácná památka v románském stylu, kostel sv. Anastázie kousek od kostela sv. Donáta, z 12. – 13. století místo jiného, starého, kostela. Je to stavba svým charakterem monumentální, jež skýtá mnoho krás v podobě převážně byzantských fresek, které pocházejí z dob okolo 13. století.

Klášter a kostel sv. Františka jsou postaveny v gotickém stylu. Kostel sv. Františka se může pyšnit titulem nejstarší kostel v Dalmácii. V interiérech jsou ovšem prvky renesanční, kupříkladu kaple sv. Antonína.

Ve městě Zadar je také dost muzeí – muzeum církevního umění, archeologické muzeum a Národní muzeum, kde máte možnost vidět na modelech vývoj Zadaru.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Štítky: ,

,.