Chorvatsko – Suvenýry

Jestli-že patříte k turistům, kteří si zvolili za destinaci letošní letní dovolené Chorvatsko, jistě už pilně přemýšlíte, jaký upomínkový předmět z dovolené přivezete sobě nebo svým blízkým. Stále více turistů touží po typickém a hlavně originálním suvenýru, který bude hrdě připomínat zaslouženou dovolenou. Nejrozmanitější a cenově nejpřijatelnější nabídku suvenýrů najdete na místních tržištích, na kterých domorodci prodávají zboží vlastní výroby – od potravin, lihovin, kosmetiky, doplňků až po nejrůznější bytové dekorace.

Zde je pár osvědčených tipů:

–          Hvarská krajka – domácí výroba šátků, deček a zdobných krajkových dekorací z Hvarské krajky pojí s Chorvatskem již dlouholetá tradice. Pro Hvarskou krajku je typické, že je zpracovávána z místní agáve.

–          Levandule – převážně ženy milují opojnou vůni levandule a převážně jim jsou určené dárky z květů levandule – olejíčky, vyšívané plátěné sáčky se sušenými květy, kosmetika, atd.

–          Kravata – málokdo ví, že právě Chorvatsko je domovinou tohoto oficiálního pánského doplňku a proto se vyskytuje i mezi typickými suvenýry této země. Zdejší kravaty jsou zhotoveny převážně z hedvábí a jsou ozdobeny motivy, připomínající chorvatské dějiny.

–          Vučedolská holubice – velmi cenný artefakt z doby kamenné, který byl archeology objeven v okolí Vučedolu. Dodnes je replika Vučedolské holubice z keramiky, dřeva nebo skla oblíbeným upomínkovým předmětem.

–          Morčić z Rijeki – hlavička mouřenína s bílým turbanem na hlavě patří k chorvatským symbolům již od 16. století a uctívá památku vítězství nad Turky. Tento motiv se vyskytuje převážně na špercích – náušnice, náramky, prstýnky, brože… Podle legendy Morčić z Rijeki chrání svého majitele před zlem.

–          Pochutiny – ke vděčným dárkům z dovolené se jistě řadí i různé pochoutky od místních výrobců. K chorvatské kuchyni bezesporu patří vynikající sušená šunka prosciutto (pršut), ovčí sýr, panenský olivový olej, vynikající bílá a červená vína. Ve všech zdejších obchodech lze nakoupit tradiční třešňový likér Maraskina, pro který je typická velmi jemná a nasládlá chuť.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Štítky: ,

,.