Chorvatsko – Střední Dalmácie

Severozápadní část Střední Dalmácie má počátek v letovisku Rogoznica, jihovýchod končí přístavem Ploče. Tato část Chorvatska je obecně pokládána za vůbec nejkrásnější oblast východního pobřeží Jaderského moře, ne-li nejhezčí na světě, a to hlavně díky úžasné přírodě.

Příroda byla ke Střední Dalmácii opravdu velmi štědrá, jelikož se může pyšnit především členitým pobřežím se zátokami, plážemi buď z bílých oblázků nebo z písku, velkým množstvím poloostrovů a zálivů, bohatou flórou i faunou, místními malebnými vesničkami, nesčetným množstvím památek sahajících hluboko do historie a horskou hradbou tyčící se přímo z pobřeží.

Zdejší letoviska mají povětšinou starou tradici až z období po první světové válce.

Jediné lokality, které zde znečišťovaly ovzduší, byly pouze Split a Omiš. A tak se tu po 60. letech 20. století začaly budovat nová ubytovací zařízení k rekreaci, což probíhá dodnes. Starší hotely byly nahrazeny novými, takže se tamní města stále modernizují.

Středodalmatská letoviska nejsou tak turisticky naplněna jako například západoistrijská oblast, nicméně Makarská riviéra v hlavní sezóně doslova praská ve švech. Pláže jsou tu kombinované – z hrubého písku a drobných oblázků – a velice dlouhé. Borové lesy naštěstí poskytují příjemný stín.

Nejvýznamnějším aspektem Střední Dalmácie, co se krásy týče, je zdejší příroda, která je všude a téměř vždy zelená.

S postupem času se tu vybudovaly též sportovní centra a střediska k zábavnímu vyžití, což sem přitáhlo zejména mladé lidi, kteří tyto aktivity vyhledávají a chtějí se především bavit. Dokonce si zde můžete veškeré sportovní vybavení půjčit za celkem příznivé ceny nebo si zaplatit instruktory, kteří vás naučí i třeba windsurfingu. Oproti západoistrijským letoviskům je zdejší vyžití zatím stále na nesrovnatelně nízké úrovni.

Pro velkou část návštěvníků je zajímavý zdejší neustálý kontakt s domorodci. Můžete tady poznávat jejich zvyky a styl života.

Do Dalmácie se z České republiky celkem snadno dostanete. Jsou tu letiště (nedaleko Splitu a na Brači), vlaková nádraží, možnost využít trajektů, lodních linek a automobilové dálnice.

Výhodou Střední Dalmácie je možnost výletů v blízkém okolí a těch je vskutku nepočítaně. Nejčastěji se podniká výlet do Šibeniku a ke známým vodopádům Krky, dále na koňské dostihy v Sinji či se na řece Cetině můžete zúčastnit raftů.

Ten, kdo není moc sportovně založený má možnost se vydat na hrad Klis a poté se zastavit i v krápníkové jeskyni Vranjača, jež skýtá krásy v podobě krápníkové výzdoby.

Třešínkou na dortu při výletování, jsou krasové jevy Modré a Červené jezero nedaleko hranic s Bosnou. Jsou barevná a hluboká, a jen s těží se jinde s takovým přírodním úkazem setkáte.

Na pohoří Biokovo se velmi snadno dostanete autem či autobusem. Moře láká snad každého, a to z několika důvodů –  rybolov, potápění nebo piknik. Výprava na Brač, Šoltu či jiný ostrov je jednoduché – motorovým člunem nebo linkami Jadrolinije.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.