Chorvatsko – Split

Split je dalmatské město s více jak dvěma sty tisíci obyvatel, bohatou historií a nespoutaným nočním životem, které se nachází pod vrcholy mosorského pohoří.

Důvodem, proč sem turisté cestují, je zajisté Diokleciánův palác, jenž patří do seznamu památek UNESCO. Palác však není jen historickou památkou, nýbrž je plný kaváren, obchodů a galerií.

Diokleciánův palác byl tehdejším římským císařem Diokleciánem po jeho abdikaci využíván pro klid na jeho dožití. Palác měl 4 věže, chrámy, sfingy i kolonádu. V 17. století byl dobyt Slovany a poté opraven z bračského kamene, a tedy z paláce vznikla směsice stylů.

Ze zvonice paláce je úchvatný výhled na celý Split a okolí s ostrovy. Palác je protnut dvěma hlavními třídami, do nichž se sbíhá nespočet drobných uliček, kde jsou kavárny a obchůdky.

Diokleciánův palác obsahuje též čtverhranné sklepní prostory, a to nemalých rozměrů. Sklepení sloužilo i jako smetiště. Původně hlavní vchod paláce – zlatá brána – byl tím nejimpozantnějším v komplexu. Brána směřuje k městu Salona.

Za branami paláce je náměstí, kde můžete zhlédnout další luxusní paláce. V jednom z nich se nachází Národopisné muzeum s lidovými řemesly.

Splitské tržiště je umístěno pod zdmi Diokleciánova paláce a sehnat se zde dá opravdu vše. Hlavní je držet se při nákupu tří zásad, a to hlídat si své osobní věci a peněženku, nenechat se odradit nepříjemným výrazem v obličeji místních prodávajících a trvat si na svém a nedat se k ničemu přemluvit. Pečlivě vše vybírejte a ochutnávejte.

Marjan je kopec, po kterém se stejně jako po Petříně, procházejí zamilované páry a rodiče s dětmi. Úplně stejné je to tu i s vyhlídkou. Lze z ní shlédnout na město, navíc také na splitský záliv.

Světoznámý chorvatský sochař Ivan Meštrovič, jenž má právě na Marjanu galerii, vytvořil sochu Grgura Ninského, biskupa, který bojoval proti zavedení latiny do bohoslužeb.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.