Chorvatsko – Šibenik

Šibenik  je v pořadí druhé největší město severní Dalmácie, které je umístěno u několika kilometrů dlouhého zálivu, jenž je poslední stanicí řeky Krka, která se do něj vlévá.

Historie města Šibenik není tak dlouhá jako u ostatních měst v kraji, tedy začíná někdy okolo založení chorvatské osady, což je jedno z nejstarších sídel Slovanů u jaderského pobřeží.

Nejznámější místní historickou osobou je zde panovník, král, Petr Krešimir IV., který se podílel na založení Šibeniku zhruba v 11. století. Od 12. do 15. století tady působili Benátčané, po kterých v Šibeniku zůstala doslova spoušť, jelikož město zpočátku velice poničili, později však Šibenik pod jejich nadvládou prosperoval. Po nich zde měli pole působnosti ještě Rakušané a Italové.

Dalmatské město Šibenik je přístav, který se považuje za nejvíce chráněný přístav Jaderského moře. Zajímavostí je, že ho obklopuje 240 ostrovů. Některé z nich jsou dokonce obydlené, ale je to jen zlomek jejich počtu. Zlarin – jeden z okolních ostrovů – jistě stojí za zhlédnutí, a to kupříkladu lodí. Je proslulý svou specifickou technikou zpracování korálů. Další výlet můžete podniknout na Krpanj, kde na vás bude čekat potápěčská škola a též expozice historie potápění. Zde je centrum lovců perel.

Při prohlídce Šibeniku nezapomeňte navštívit hlavně katedrálu sv. Jakuba, která se stavěla celkem dlouho, a to téměř století a půl, od 15. do 16. století. Jedná se o nejvýznamnější stavbu s prvky renesance. Na chrámu je 74 portrétních bust. Stavba je postavena z bračského kamene, vápence a mramoru. Venku před stavbou stojí pomník Juraje Dalmatince, je bronzový. Katedrála je od roku 2000 na seznamu památek UNESCO.

Dále můžete navštívit pevnost sv. Anny, sv. Jana a Šubičevac.

Na jihu Šibeniku, pár kilometrů od centra, se nachází turistický komplex Solaris, v současnosti zrekonstruován. V nabídce má luxusní ubytování i stravu, zábavu, sportovní vyžití, Aqualand a nesčetné množství nabídek výletů.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Štítky: ,

,.