Chorvatsko – Poreč

Poreč, město i přístav Jadranského moře v jednom, je dnes atraktivní turistickou destinací na Istrii. I přesto, že má městečko pouhých cca 12 tisíc obyvatel, je jedním z nejnavštěvovanějších turistických středisek v zemi.

Od roku 1997 město také figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a to díky své Eufraziovo bazilice ze 6. století zdobené nádhernými byzantskými ornamenty. Ostatně také celé Staré město, historické jádro Poreče, je velice zachovalé a je také pěší zónou.  Jinak je ovšem Porečské staré město ze severu i jihu obklopeno těmi nejlepšími letovisky (Lanterna, Ulika, Materada, Pical, Brulo, Plava laguna, Zelena laguna atp.)

Poreč je starý téměř 2 tisíce let a celé městečko je položeno kolem přístavu, jež je od otevřeného moře chráněn ostrovem Svatého Nikolase(San Nicolo). Porečská lokalita byla obývána již v dobách prehistorických a byl vždy významným městem i přístavem. Není proto divu, že bylo město zvoleno koncem 18. století za hlavní město celé Istrie. Bohužel, během  2. Světové války bylo město bombardováno a z celých 75 procent zničeno.

Mezi nejcennější románské stavby města patří Románský dům nazývaný(Romanička kuca), který je poblíž náměstí Marafor, či Kanovnický dům (Kanonicka kuca) v ulici F. Supila. Dalším nepřehlédnutelným domem je také Dům dvou světců (Kucadvaju svetaca), jež stojí v ulici sv.Maura.

Pro milovníky prastarého dědictví stojí jistě za povšimnutí také pozůstatky fóra a Neptunova a Martova chrámu až ze 2. století (Trg Marafor). Město se může pyšnit také překrásnými paláci, jako např. gotického paláce Zuccato, či barokního paláce Sinčiců či již výše zmiňovanou Eufraziovo bazilikou. Ta je nejnavštěvovanější historickou památkou města a jistě si tento svůj prim zaslouží.

Kolem Poreče je velké množství těch nejlepších pláží(!). Některé z nich (celkem 21) byly dokonce oceněny medailí, tzv. Modrou vlajkou, jež se dává skutečně jen těm nejlepším plážím. Přímo ve městě Poreč byly takto oceněny např. pláže: u kempů Ulika, Zelená Laguna a Bijela uvala, či u hotelů Bellevue, Laguna Materada či Delfin.

Celé zdejší pobřeží je hojně využíváno k rozmanitým sportovním aktivitám, a to ať už vodním (windsurffing, potápění, jachting atp.) či těm suchozemským (jízdy na koni po okolí Poreče, cyklistika, sportovní hřiště snad pro všechny typy sportů a společenských her, speleologické výpravy atp.). Jistě neopomeňte navštívit jeskyni Baredine kousek od Poreče.

Budete-li mít chuť také na zábavu trochu z jiného soudku, v lokalitě jsou také vyhlášené podniky všeho druhu. Mezi nejvyhledávanější kluby patří např. klub Babylos, Plava, Villa club, La Cioccolata či Akvarium.

Město Poreč má v nabídce také bohatý kulturní program, včetně koncertů jazzové hudby (jazz u lapidariju),  koncerty přímo u Eufraziovo baziliky, či zářiový historický festival Giostra.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.