Chorvatsko – ostrov Vir

Ve středním Chorvatsku při Jadranském pobřeží, nedaleko města Zadar se nachází oblast několika ostrovů a ostrůvků – ideálních k letní rekreaci. A právě k severní části tohoto Zadarského souostroví neodmyslitelně patří ostrov Vir, který co ztrácí na rozloze, hravě dohání na své malebnosti!

Ostrov Vir leží severozápadně od pevninského města Zadar v těsné blízkosti pevniny (cca 300 metrů), se kterou je spojen moderním klenutým mostem pro silniční dopravu přes 3 m hlubokou říční úžinu. Tato silnice přímo spojuje ostrov s pevninským městem Privlaka. Rozloha ostrova Vir činí pouhých 22 km2 a je domovem pro necelých 900 stálých obyvatel. Krajina ostrova je spíše rovinatá a ideální pro zemědělské hospodářství. Ekonomiku ostrova posiluje v sezónních měsících cestovní ruch, intenzivní pěstování vinné révy, tropického ovoce… a u Jadranu samozřejmě také všudypřítomný rybolov.

Díky silniční spojce se ostrov stal oblíbenou víkendovou destinací také pro obyvatele nedalekého Zadaru, kteří zde mají svá letní sídla. I turisté si na ostrov našli svou cestu a to hlavně díky klidným oblázkovým plážím a voňavým borovým lesům s líbezným zpěvem cikád. Pro turisty je připravena nabídka ubytování, pro Chorvatsko nejtypičtější, v soukromých apartmánech. Mořské pobřeží ostrova Vir je oblíbeným místem vodních sportů. Nejkrásnější výhled po ostrově a blízkém okolí, podle starousedlíků, nabízí nejvyšší bod ostrova – Bandire se 112 metry nad mořskou hladinou. Za centrum ostrova je považováno stejnojmenné přístavní město ležící v jihovýchodní části ostrova při zátoce Sapavac.

Při procházkách napříč ostrovem lze s nadšením obdivovat dochované pozůstatky daleké historie, jako například na pobřeží trosky benátské pevnosti ze 17. století, předrománský kostelík v přístavu nebo románský hřbitovní kostelík sv. Jana (sv. Ivan). Toužíte-li po maximálně klidné dovolené u Jadranu – ostrov Vir je šťastná volba.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Štítky: , ,

,.