Chorvatsko – ostrov Šolta

Chorvatský ostrov Šolta leží 8,5 námořních mil jihozápadně od přístavního města Split, ke kterému správně náleží, a se kterým ho pojí pravidelná trajektová doprava Split Rogač. Rozloha ostrova činí 59 km2 a je domovem pro necelých 1.500 obyvatel. Centrum ostrova se nachází ve vnitrozemské obci Grohote, nedaleko přístaviště Rogač.

Pro ostrov je charakteristické velmi členité pobřeží se spoustou malebných zátok (Rogač, Nečujan, Maslinica…), které jsou vyhledávanou destinací pro vodní sporty a jako kotviště pro malé soukromé jachty a čluny. Ve vnitrozemí se nachází velmi rozsáhlá a úrodná pole, která představují živobytí pro značnou část obyvatel ostrova. Velmi dobře se zde daří pěstovat jižní ovoce, vinnou révu nebo olivníky. Neopomenutelnou část pro ekonomiku ostrova tvoří také rybolov, včelařství a v letní sezóně cestovní ruch.

Včelařství a s tím související výroba medu má na ostrově svou tradici již od dob římských. Med z ostrova Šolta patří k cenným a vyhledávaným atributům po celém Chorvatsku. Vyhledávanou rekreační destinací se stal ostrov v posledním desetiletí a to hlavně díky výborným destinacím pro vodní sporty, nedotčené okolní přírodě a klidnému odpočinku, který tento řídce osídlený ostrov nabízí. Ostrov se může pochlubit i bohatou historií. K prvnímu osídlení Šolty došlo již kolem 1.000 let př. n. l. starověkým národem Ilyrů.

První největší kulturní rozmach ostrov zaznamenal v době osídlování Římany – z této doby se zachovala spousta cenných památek (mozaiky, pozůstatky venkovských usedlostí). Ze středověku se na ostrově dochovaly kostelíky v destinacích Sveti Mihovil, Grohotské Polje, Nečujem a trosky benediktinského kláštera nad obcí Stomorska. Nejcitlivější ránu ostrov Šolta obdržel v průběhu 2. světové války, kdy bylo násilím vystěhováno veškeré obyvatelstvo. Dnes lze z architektonického hlediska obdivovat ve vnitrozemí typická lidová stavení a usedlosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.