Chorvatsko – ostrov Pašman

Ostrov Pašman patří ke skupině zadarských ostrovů, tedy k Severní Dalmácii. Leží uvnitř ostrovního komplexu, a to na jihovýchod od Ugljanu, ostrova, se kterým je Pašman spojen prostřednictvím nového mostu přes průplav Ždrelac. Od pevniny ho dělí Pašmanský průliv. Od Biogradu na Moru je ostrov vzdálen pouhých 15 minut plavbou trajektem.

S Ugljanem ho pojí most přes průplav Mali Ždrelac. Od roku 2008 do roku 2011 zde probíhala jeho rekonstrukce, poté byla definitivně otevřena také plavební cesta.

Pašmanské pobřeží se vyznačuje svou členitostí. Ostrov má několik zátok – Polača, Taline, Triluke, Landjin, Soline a Kablin. Jeho vnitrozemí je plné kopců, nejvyšší je vrch Bokolj s necelými 300 m. Vápencový ostrov pokrývá makchie, východ je úrodný díky usazeninám. Západ a jih pobřeží má strmý a členitý charakter. Počet obyvatel na ostrově Pašman je asi 3300.

Před pobřežím, hlavně na jihu, je velké množství malých ostrůvků, např. Školjić, Garmenjak, Babac, Muntan, Mali Dužac, Gnalić, Žizanj, Košara, Gangarol.

Místní obyvatelé tu pracují zejména v zemědělství – pěstují olivovníky, zeleninu a ovoce. Věnují se též chovu ovcí a rybolovu.

Pašman má dokonce bohatou historii. Byl osídlen Ilyry již před Kristem, poté je vystřídali Římané. Působili tu také Benátčané a v 16. a 17. století byl zvýšen místní počet obyvatel o Turky.

Historické památky jsou hlavně ve vesnicích a osadách, mimo ně jich je velice málo.

Ostrov Pašman je k rekreaci ideálním místem kvůli své kouzelné přírodě, avšak pobyty tu využívá jen malá část turistů. Jsou to hlavně ti, kteří holdují klidu a čistému moři. Ubytovat se zde můžete v kempech nebo v soukromí.

Ostrovem prochází silnice, jež je napojena na komunikaci na sousedním ostrovu Ugljan.

Pašman má také trajektové spojení z Tkonu do Biogradu na Moru. Využívá se i trajektu z Preka na Ugljanu do Zadaru.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.