Chorvatsko – ostrov Pag

Chorvatský ostrov Pag je ostrovem z veliké části skalnatým a na rozdíl od jiných blízkých ostrovů tu není moc stromů ani vodních toků. Tamní pláže nejsou dostupné, lze k nim připlout pouze loďkami. Nicméně nezastavit se na něm by byla škoda, jelikož malé město Pag má bohatou historii a je zvláštní svými starými pravoúhlými uličkami. Nesmím opomenout ani místní tradiční krajky nazývané bílé zlato a slavný zdejší pikantní pažský sýr, který tu Chorvaté zapíjí vínem žuticou.

Ostrov Pag se dříve proslavil solí, a proto se o něj i bojovalo. Hned za mostem, jenž byl spojovacím článkem mezi městem a pevninou, byl začátek Salin, které tu patří mezi největší v Chorvatsku. Sůl je velice kvalitní i díky tomu, že u Pagu jsou slávky produkující jód, jež dělá sůl právě tak dobrou.

Pažské jehněčí maso i sýr jsou delikatesy, na kterých se též podílí místní sůl, a to tím způsobem, že se ovce pasou na trávě, která je přirozeně dosolována větrem foukajícím z pevniny. Vítr zvedá z moře slanou vodu, jež dopadá na pastviny. Ovce tu tedy poté dávají jedinečné mléko, a tedy i sýr. Za dlouhou historii pažského sýra se téměř nic z jeho receptury nezměnilo.

Tradiční krajka nesměla být tkána ženami, které pracovaly na poli a měly špinavé ruce. Musela být skutečně bílá jako sníh. Chodila v ní prý i Marie Terezie. Nedávno tu byla otevřena dokonce škola výroby krajek. Výroba jedné malé kraječky zabere čtyři dny, prodává se turistům asi za dva tisíce korun. Vzory se předávají generačně. Bílé zlato je možné zhlédnout v muzeu krajek či na každoročním červencovém festivalu.

Město je tvořeno dvěma hlavními ulicemi, jež se na náměstí protínají a sbíhají se k nim další ulice, a to rovnoběžně. Zachované zůstaly pouze dvě bašty a brána. Střed města je významný svým kostelem Nanebevzetí Panny Marie a benediktinským klášterem, který je až do současnosti obýván jeptiškami, které v Pagu umějí péct výborný chléb.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.