Chorvatsko – ostrov Lošinj

Ostrov Lošinj je těsným sousedem ostrova Cres. Lošinj patří do Kvarnerského souostroví a s Cresem vytváří skoro jeden celek. Dělí je úžina pouhých 11 metrů široká, kde se nachází též otočný most. Dá se říci, že ostrov Lošinj je nejúchvatnějším ostrovem Jaderského moře.

Lošinj má také sladkovodní nádrž Vranské jezero, díky kterému má ostrov dostatek pitné vody. Je tedy právem nazýván Zelený ostrov. Bohatství ostrova Lošinj tkví v jeho přírodě, a to kvůli mnoha zátokám, zálivům, čistému moři a borovým porostům.

Příjemné subtropické podmínky a vegetace na Lošinju odpovídají jižnímu podnebí. Ostrov má léčivé klima, které působí blahodárně při alergiích či astmatu.

Místní jeskyně tu dokazují bohatou historii ostrova. Po celém Lošinju jsou různé stopy a pozůstatky ilyrských sídel. Zachovalé římské venkovské vily jsou důkazem toho, že se zde usadili Římané.

V raném středověku tu také pobývali Slované. Svědčí o tom románské poustevnické kostelíky – Sveti Jakov či Sveta Marija Magdalena pod Osorščicou, které jsou stále v dobrém stavu. Později tu působili a vládli Benátčané až do konce 18. století. Po nich nastoupila rakousko-uherská éra. Historie ostrova Lošinj se pojí s historií Cresu, jelikož tvořily a stále tvoří historicko-kulturní celek.

V nejužší části ostrova, v jeho polovině, se prokopal průplav, jenž dělí ostrov na dva díly. V severní části ostrova, která je méně členitá, je vrch Televrina. Jižní, rozmanitější díl ostrova, je bohatší na faunu a flóru. Zde je i velká část letovisek a malých měst.

Nejznámější pláž je v zálivu Čikat, na jihovýchod od střediska Mali Lošinj, a pyšní se délkou 30 km. Milují ji vodní sportovci.

Mali a Veli Lošinj patří už dlouho k oblíbeným rekreačním lokalitám, sloužícím i jako lázně. Obě střediska pojí velice dlouhá promenáda. Už dříve byl znám příznivý vliv vůně z hájů plných borovic na pročištění a léčbu dýchacího traktu. Borovicové lesy působí i jako ochranný faktor proti UVA a UVB záření.

Ve volném čase podnikněte výlet lodí na ostrov Cres, kde je zajímavá návštěva historického městečka Osor s památkami z dob Říma. Stejně oblíbený je rybí piknik, tedy celodenní výlet na lodi s muzikou, jídlem a rybolovem.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.