Chorvatsko – ostrov Čiovo

Ostrov Čiovo patří do skupiny ostrovů Střední Dalmácie a nachází se nedaleko pevniny. Zvedací most přes Trogirský kanál, což je průliv, spojuje Čiovo s malým městem Trogir. Nejvýchodnější část ostrova, mys Čiova, se od mysu Marjan vzdaluje jen asi 2 km.

Rudine je zdejším nejvyšším kopcem a jeho výška přesahuje 200 m. Na vodní toky na Čiovu opravdu nenarazíte. Flora je zde typicky středomořská, nejhojněji tu roste makchie. Severní část ostrova se pyšní borovými lesy a háji plnými cypřišů. Jelikož je tamní podnebí příznivé, pěstují tu lidé mandloně, vinnou révu, olivy, fíky a tropické ovoce.

Čiovo je součástí Trogiru, a to co se administrativy týče. Ostrov je obydlen pouze 6 000 obyvatel, v současné době však počet stoupá.

V dobách středověku se na Čiovu začaly základat vesnice, osady či poustevny. Dodnes je tu zachováno mnoho starých staveb, třeba kostelík sv. Maura. Velice cennou památkou je v Arbaniji gotický dominikánský klášter sv. Kříže, jenž skýtá úchvatnou křížovou chodbou. V klášteře sv. Antonína, který se řadí k františkánským stavbám, můžete zhlédnout mnoho děl, například sochu od Ivana Duknoviće. Ve farním kostele ve Slatině si prohlédněte byzantskou ikonu a gotický obraz „Ukřižování“.

Na západě Čiovy, na malém ostrově Sveta Fumija, jsou pozůstatky křesťanského kostelíka sv. Eufemie. Sem se prý údajně skryl uhersko-chorvatský král Béla IV., když utíkal před Tatary.

Za největší záliv se zde považuje Saldun, který se rozprostírá na západní straně ostrova Čiovo. Zde bývá v létě opravdu plno. Hojně navštěvované jsou pláže jak z hrubého písku, tak i oblázkové, a to v Gornji a Donji Okrug. Své místo tady zaujímají i menší zátoky Tatinja nebo Duga. V nedávné době se tu začaly stavět víkendové domky, které většinou patří obyvatelům Splitu, kteří si sem jezdí odpočinout od každodenního stresu.

Na jihozápadě čiovského pobřeží leží Sveta Fumija, Kraljevac či Galerija, malé ostrůvky, vhodné ke sportovnímu rybolovu. Východ je naopak vhodný ke koupání.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.