Chorvatsko – ostrov Brač

V pořadí třetí největší z jadranských ostrovů, co se rozlohy týče a též nejvyšší, je ostrov Brač. Je to bohužel velmi málo úrodná oblast.

Oproti Hvaru a Korčule je o bračských dějinách známo málo. Co je ale zajímavé, zůstaly tu alespoň křesťanské stavby jako baziliky a kláštery. Strmější částí ostrova je ta jižní, jež se od pevniny odvrací. Sever je lidnatější a tedy i více přístupný. Na Brači najdete pláže jak oblázkové, tak i dokonce písečné, a to okolo zátok.

Bračské silnice lemují ostrov, ale zabíhají též do vnitrozemí a hor, odkud můžete vidět původní podobu Brače s osadami a starověkými památkami. Na kole i pěšky se dostanete téměř všude, a tak je to nedocenitelný způsob turistiky. Slavná je tu okouzlující pláž Zlatni rat a červené víno Bolský plavac.

Ostrov Brač skýtá mnoho bohatství, ať už v podobě památek a úzkých věží, tak i ve smyslu přírodního bohatství – vinnou révou, piniemi, které jsou velmi aromatické.

Zlatni rat ležící v městečku Bol, jenž proslavil Brač, z něj udělal celkem drahé letovisko v Chorvatsku. Pokud máte v plánu se sem vydat, zvolte jiné období než je hlavní letní sezóna. Malebné městečko Selce s krásným kostelíkem v centru je známé díky své soše v podobě prezidenta Franja Tudjmana.

Ve vesnici Murvice je kousek od Bolu Dračí jeskyně, místní tajemství. Téměř 800 m vysoká Vidova Gora, tedy hora sv. Víta, je ideální k výhledu na město Bol a jeho pláž. Uvidíte odtud i zátoky na Hvaru. Dalším městečkem je Sumartin, kam přijíždí trajekt z Makarské riviéry. Téměř na každém místě v Dalmácii budete obklopeni bračským kamenem, z něhož byly stavěny paláce, kostely i domy. Je to vápenec, bílé barvy, podobající se mramoru.

Ve městě Pušica, kde se nachází kamenolomy a kamenická škola, je z tohoto kamene postaven snad každý dům. Těžili ho už staří Římané, postavili z něj Diokleciánův palác ve Splitu a byl využíván k výrobě sarkofágů. Používá se po celém světě, nejen v Chorvatsku, a to i na stavbu sídla amerických prezidentů, Bílého domu ve Washingtonu.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.