Chorvatsko – Novi Vinodolski

Město Novi Vinodolski je přístav ležící u ústí řeky Suha Ričina, jež se vlévá do Vinodolského průlivu pár kilometrů od Crikvenice. Původní osada byla umístěna nad dnešní magistrálou. Současná nová část se stále rozrůstá podél moře, a to oběma směry. Místní obyvatelstvo je zběhlé v pěstování vinné révy, rybaří a věnuje se službám cestovnímu ruchu.

Ve městě Novi Vinodolski můžete využít hotely, apartmány i kemp a priváty v podobě vil. Nejdříve zde bylo vybudováno koupaliště a hotel Lišanj, jenž je oblíben dodnes.
Místo bývalého komplexu Zagori se postavil špičkový rodinný komplex Novi Resort. Jsou tu taktéž dva cenově přijatelné hostely pro mladé – Hostel Sunce a Villa Rustica.

Letovisko Novi Vinodolski, zkráceně Novi, je velice vhodné na koupání. Stín je tady tvořen porostem borovic. Krásně upravená pláž s pískem, drobnými oblázky a borovým lesem je v zátoce Lišanj. Má snadný přístup do vody. Na pláži budete mít možnost si zasportovat a pobavit se. Dostala ocenění tzv. Modré vlajky kvality.

Sportem to tu žije, a to hlavně díky jachtingu, potápění, lyžování na vodě a windsurfingu. Dále si můžete zahrát míčové hry a zajezdit si na kole.

Za zábavou jděte na diskotéky či taneční terasy. Z akcí je oblíben několikadenní srpnový Letní karneval, kde se účastní více jak 50 skupin a přes 3 000 masek. Součástí bývá také tradiční starý tanec Novljansko kolo, který se tančí v místních krojích, a to od odpoledne do noci.

U antické věže Lopar zde zřejmě stála původní antická osada. Ve 14. století postavil šlechtický rod Frankopanů na kopci nad pobřežím hrad, jenž se stal jádrem středověké i pozdější obce Novi Vinodolski. Hrad byl nově přestavěn v 19. století. Zachována je dodnes opevněná věž Kvadrac, která je součástí původního frankopanského hradu.

Nachází se tu kostel sv. Filip a Jakuba, několikrát přestavovaný, jenž má hodnotný interiér a sbírku v chrámové klenotnici. Nad přístavem jsou zříceniny pavlánského kláštera a kostela z dob 15. století. V průběhu staletí bylo město zničeno a též vypáleno nejdříve Turky, poté Benátčany a ke konci i Rakušany. Na náměstí je pomník a Národní muzeum s archeologickými a etnografickými sbírkami a také s obrazy. Z tehdejšího frankopanského hradu zůstala hranolová věž ze 14. století. Hlavní místní památkou je kupříkladu malá chrámová klenotnice.

Z města můžete podniknout výlet lodí do Vrbniku či do Bašky na Krku. Ve vnitrozemí jsou frankopanské hrady v obcích Ledenice a Grižane.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.