Chorvatsko – náboženství, nakupováni, tradice

Chorvatsko je převážně katolický stát, a to až z 90%. Dokladem toho je neskutečné množství poutních míst. Katedrála sv. Jakova v Šibeniku, Eufraziova bazilika v Poreči, palác císaře Diokleciána ve Splitu, předrománský kostel sv. Donata v Zadaru, Antická aréna v Pule. Dalšími místy, které jsou zapsány na seznamu UNESCO jsou: románská města Krk, Hvar a Trogir. Historické jádro města Trogin je unikátní komplex staveb ze 13. století jako vrchol kamenického a sochařského umění své doby na území Chorvatska. Na Hvaru nalezneme jedno z prvních veřejných divadel Evropy.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

A na závěr město Dubrovník ze 13. století s nejlépe dochovanými renesančními věžemi a hradbami, jež také patří mezi hlavní turistické destinace spolu se Zábřehem a Splitem. Největší náboženský svátek připadá na 15. srpna, tedy Nanebevzetí Panny Marie. Ten značí velké oslavy, během kterých se dodržují prastaré tradice, ve kterých nesmí chybět dobré jídlo, pití a tanec. Pokud vás lákají další kulturní zážitky, nesmíte chybět na maškarním průvodu pestrobarevných masek konaný v únoru. Dalším velkolepým průvodem je maškarní karneval ve městečku Rijeca.

Ihned po příjezdu zjistíte, jak moc jsou Chorvaté pohostinní. V domácím ubytování vás každý den čeká milé překvapení v podobě panáčku Rakije, či talířku fíků. V restauraci dostanete ochutnávku místního destilátu a pro děti zmrzlinu, či sladký zákusek. K nákupu také obdržíte malou pozornost. Většina obchodů a nákupních středisek je otevřena v pracovní dny od 8 do 20 hodin, v sobotu do 14 hodin. Tak je to i v nejznámějším potravinovém řetězci Konzum. To však neplatí v sezoně a turistických centrech, tam život začíná až v nočních hodinách, jak je to u balkánských zemí známo.

Nejlepším místem pro nákupy jsou však trhy. Nejen pro čerstvost, lepší ceny, které si můžete oproti kamenným obchodům vysmlouvat, ale především pro samotný zážitek. Nejoblíbenějším suvenýrem bývá krajka, ručně malovaná keramika, výšivky či šperky. Originálním chorvatským suvenýrem je ručně dělaná, hedvábná kravata, či šperk zvaný morčić, maurská figurka černé postavičky s turbanem.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.