Chorvatsko – Jižní Dalmácie

Jižní Dalmácii lze zařadit do oblasti, jež má charakter kraje obrovských protikladů. Její jednotlivé části se totiž rozpadají na mnoho rozdílných segmentů. Jeden z nich, delta řeky Neretvy, velmi úrodná země neobvyklého rázu, se výrazně liší od území jižně od delty až ke Kleku. Úplně jiný je opět poloostrov Pelješac a Dubrovnické přímoří. Další kapitolou je Dubrovník s blízkým okolím.

Za návštěvu jistě stojí kraj kolem delty Neretvy, což je pozoruhodné místo v Jižní Dalmácii. Neretva ústí do Jaderského moře. Je to velice zvláštní území plné bažin s mnoha říčními rameny, kanály a jezírky. Na deltu má velký vliv blízkost Jadranu. Jelikož má význam hlavně hospodářský, přirovnává se k deltě Nilu.

Nejdříve byla oblast obsazena Ilyry. Střediskem bylo tehdy město Narona. Od 8. století u delty sídlili Slované, kmen Neretvanů. Byli dobrými mořeplavci, a také obávaní piráti, kteří loupili i vzdálená místa pevninská a ostrovní. U delty jsou zbytky po starých osídleních, ale archeologický výzkum tu byl prozatím omezený.

U Neretvy žije velké množství vodních ptáků, a to i chráněných jako jsou pelikáni, orli a labutě. Můžete podniknout výlet z letovisek Jižní Dalmácie do safari labyrintem delty, kde máte příležitost zblízka pozorovat a fotografovat vzácné ptáky. Výlety jsou organizovány místními cestovními kancelářemi. Neretva se též stala zimovištěm tažného ptactva z krajin Severní Evropy. Brakická voda je oblast dolní Neretvy bohatá na ryby, a zde se mísí říční a mořská voda.

Celodenní výlety za krásami tamní přírody a místními památkami dolního povodí řeky lze podniknout po kanálech na typických loďkách trupicích. Další alternativou je prohlídka ornitologické sbírky v Metkovići, zhlédnutí pozůstatků římského města Narona a dalších míst v bezprostředním okolí.

Dubrovnická riviéra, také jinak Dubrovnické přímoří, je část pobřeží od malého města Slana po Dubrovník. Je to oblast pobřeží Jižní Dalmácie, která dlouhá léta patřila k Dubrovnické republice, a proto má část jejího historického vývoje. Jsou to hlavně osady, sloužící dubrovnické šlechtě, a to na rekreaci a reprezentování.

Ve 20. století se zde postavilo jen málo rekreačních zařízení. Jižní část Dubrovnického přímoří totiž zůstala k večernímu posezení a odpočinek pro obyvatele Dubrovníku. Příjezd sem je od roku 2002 kratší díky novému mostu přes ústí řeky Rijeka Dubrovačka.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.