Chorvatsko – Dubrovník

I když má Dubrovník, ležící na samém jižním konci Chorvatska,  pouhých zhruba 45 tisíc obyvatel, je jednou z turisticky nejnavštěvovanější oblastí Jaderského moře. Možná také právě proto je Dubrovník nazýván „perlou Jadranu“.   Od roku 1979 je město navíc i na seznamu UNESCO.

V minulosti,převážně v 15. a 16. století, město těžilo hlavně z námořního obchodu a bylo centrem bohatství a diplomacie. Dubrovník tak byl také domovem mnoha renesančních umělců.

I dnes je Dubrovník elitní destinací,jedním z nejkrásnějších měst Středozemí. Od samého pádu Otomanské říše, jejíž součástí bylo i Chorvatsko, bylo město objevováno také různými celebritami. Již od počátku 19. století tak byl Dubrovník navštíven např. George Bernardem Shawem, či  papežem Janem Pavlem II..

Dubrovník vás oslní ohromující architekturou i ozdobnými sochařskými detaily a může se pochlubit také okázalými stavbami kostelů, klášterů, muzeí i fontán.

Dalšími lákadly v oblasti Dubrovníku jsou například ostrov Elephiti, město Cavtat, údolí Konavle, či ostrov Mljet. Sousedící černohorská města Kotor a Perast,či Mostar v Bosně a Herzegovině stojí také za návštěvu.

Velice příjemnou je také cesta parníkem směr Rijeka- Split- Stari Grad – Korčula – Sobra – Dubrovník i obráceným směrem. Cesta trvá zhruba 20 hodin.

V rámci samotného města Dubrovníku doporučuji navštívit velice starou ulici v samém historickém centrum města – Stradun. Najdete zde různé zajímavé obchůdky nebo restaurace. Mnoho malých zapadlých uliček se sbíhá právě sem.

Turistům je také nutné připomenout, že centrum Dobrovníků (Staré město), je kompletně celé pěší zóna. Městská hromadná doprava se tak této části města vyhýbá obloukem.

Rolandův/Orlandův sloup: znázorňuje legendárního krále s vlajkou města v rukou. Socha stojí před Zvonicí.

Zvonice: Dorazíte k ní po vstupu známou hradní bránou- Ploče. Věži zdobí známí tzv.“Zelenci“-bronzové sošky, které každou hodinu rozezvoní zvon.

Palác Sponza: Západně od Zvonice. Jedná se o goticko-renesanční palác. Jedna z mála staveb, jež si zachovala svou původní podobu i po velkém zemětřesení roku 1667, jež Dubrovník zasáhlo.

Palác Rektorů (v ulici Pred Dvorom): Bývalé sídlo hlavního rady, dnes muzeum historie města.

War Photo(v ulici Antuninska 6): Zde naleznete výstavy s válečnou tématikou a výstavy fotek válečných fotožurnalistů.

Pile Gate: Hradní brána na východní straně Stradun(Placa Thoroughfare). Je z ní krásný výhled na Staré město a jeho hradby.

Plaza Stradun: Náměstí na konci hlavní ulice Starého města – Stradun. Na náměstí je kromě četných obchůdků a kaváren také mnoho barokních budov, jelikož mnoho starších renesančních a gotických staveb zde bylo během zemětřesení(1667) zničeno.

Velká Onofriova fontána: Fontána, jejíž poschodí slouží jako nejčastěji vyhledávané místo setkávání, je na východní straně města (u Pile Gate).

Starý přístav: Východní část Starého města Dubrovníku.

Pevnost Lovrijenac: Monumentální pevnost stojící na 37 m vysoké skále. V minulosti sloužila především k obraně města.

Františkánský klášter (Placa): Krásný klášter s barokním kostelem, románským klášterem a lékárnou, která je prý třetí nejstarší na světě(!).

Katedrála nanebevzetí Panny Marie (Kneza Damjana Jude): současná barokní katedrála se datuje do 18. století.

Kostel Sv. Blaise (Crkva Svetog Vlaha): Barokní kostel zasvěcený patronu města.

další kostely, jež byste neměli minout: Kostel Sv. Ignácia a jezuitská kolej, Dominikánský klášter, Kostel Sv. Sebastiána, či Srbský Ortodoxní Kostel a Muzeum Ikon(Pravoslavná crkva i Muzej ikona)

Muzeum Bukovac (ulice Bukovceva): Muzeum jednoho z nejznámějších moderních chorvatských malířů.

další muzea: Muzeum Přírody(Prirodoslovni muzej), Muzeum františkánského kláštera, Muzeum kláštera Sigurata, Synagoga a Muzeum židovství, Muzeum dominikánského kláštera, Muzeum Sponza paláce, Etnografické muzeum (Rupe Granary)

nejznámější pláže: Lapad, Banje, Lokrum

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.