Chorvatsko – Cesta autem do Chorvatska

Zda patříte k „dovolenkářům“, kteří se rozhodli vyrazit z Čech do Chorvatska autem, jistě uvítáte následujícího průvodce. Zjednodušenou formou jsme vám připravili praktické informace, které se vám budou hodit po celou cestu, než dorazíte do vámi zvolené chorvatské destinace.

1.      Stav vozidla

Před cestou pečlivě zkontrolujte technický stav svého automobilu: klimatizace, dezén pneumatik, hladiny vozidlových kapalin (olej, chladicí kapalina, voda do ostřikovačů). Pokud si nejste jistí svou odborností, nechte si své auto zkontrolovat v autoservisu.

2.      Pojištění

Stejně, jak jste zvyklí, pojišťovat své zdraví před jakoukoli zahraniční cestou, dopřejte stejné pojištění i svému automobilu. Pojištění, poskytující kvalitní asistenční služby, je v případě nehody/poruchy k nezaplacení. V praxi je spousta těch, kteří toto pojištění podcenili a byli nuceni řešit tyto nepříjemné záležitosti v cizí zemi s jinými zvyklostmi. Nehledě na vysoké náklady za odstavení vozidla zahraniční odtahovou službou. V takových případech pojišťovny zajistí přepravu porouchaného/poškozeného vozidla zpět do ČR, servis ve smluvním autoservisu a ještě vám dopraví náhradní vozidlo, díky kterému můžete nerušeně pokračovat v dovolené.

3.      Sbalené kufry

Při balení kufrů mějte na paměti zátěž, kterou je vaše vozidlo schopné uvést. Pro rovnoměrné zatížení vozidla je ideální využít střešní box (rakev), která vám poskytne také bohatou kapacitu. Nezapomínejte, že se zatížením vozidla souvisí i zvýšená spotřeba pohonných hmot. Dlouhou cestu autem hůře snášení hlavně děti a zvířata, proto myslete i na ně a zajistěte jim potřebné pohodlí a oblíbené hračky.

4.      Finance + poplatky

Co se týká financí, všichni ostřílení cestovatelé by vám doporučili, že nikdy není dobré, nechávat všechny své peníze na jednom místě (v jedné peněžence). Rozdělte si peníze minimálně do 2 peněženek a v případě ztráty či krádeže, budete mít stále nějakou finanční rezervu. Před cestou si pečlivě prostudujte kurzovní lístky s měnami států, přes které budete cestovat a rozvrhněte si, ve kterých státech bude nejvýhodnější načerpat benzín/naftu/plyn. Finanční rezervu si vytvořte i na dálniční poplatky, kterým se v mnohých částech Rakouska, Slovinska a Chorvatska nevyhnete, zaleží na tom, jakou trasou se vydáte. Nejkratší a nejrychlejší cesta na Balkánský poloostrov je na poplatky pochopitelně nejdražší.

5.      Cesta

Z jakéhokoli koutu České republiky je nutné vydat se směr Vídeň (Rakousko), ve Vídni je se držíte stále směr Graz (Rakousko), následně Maribor (Slovinsko). Nejčastěji volený hraniční přechod se Slovinskem je Spielfeld/Šentilj. Těsně za hraničním přechodem Rakousko/Slovinsko si nezapomeňte koupit slovinskou dálniční známku (měsíční 30 €/rok 2014). Následuje cca 45 km po slovinské dálnici a zbývajících 13 km, k chorvatskému hraničnímu přechodu, po běžné státní silnici. Pro řidiče, kteří si potřebují během dlouhé cesty odpočinout a nepřeceňovat své síly, je dobré využít služby slovinských penzionů s velmi přátelským personálem a čistými pokoji. Směr cesty v Chorvatsku již vybíráte dle zvolené destinace.

6.      Zajímavosti po cestě

Ti, kteří cestu na dovolenou neberou pouze jako nutné zlo, ale touží i po poznání projíždějící krajinou jsme připravili pár typů na zastávku:

–          Vídeň (překrásné historické centrum, zábavní park – Prátr)

–          Maribor (centrum severovýchodního Slovinska při řece Drávě)

–          Plitvická jezera (Chorvatský národní park s úchvatnými vodopády a průzračnými jezery).

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.